Press "Enter" to skip to content

Praca spawacza – etat czy własna firma?

Praca spawacza to często praca w trudnych warunkach. Nie zapomnijmy też o tym, że jest to ciężka praca fizyczna. Spawacz pracuje w warsztatach czy halach, gdzie ma swoje stanowisko i miejsce do pracy. Jednak zdarza się, że jako spawacz będziesz pracować też w kanałach, zbiornikach czy wnętrzach statków lub pomieszczeń. Zdarza się również praca w terenie na budowach. W związku z tym zawodem konieczne jest przestrzegania zasad BHP i stosowna rozwaga.

Etat spawacza czy samozatrudnienie

Własna działalność ma swoje plusy. Można zarobić o wiele więcej, niż pracując na etacie. Jednak praca spawacza na samozatrudnieniu to też minusy. Wielu spawaczy zastanawia się nad założeniem działalności gospodarczej. Dzieje się tak, ponieważ zarobki na samozatrudnieniu potrafią być 2, a nawet 3 razy większe. Nawet po odliczeniu już podatków i kosztów własnych.

Spawacz i samozatrudnienie

Warto przejść na samozatrudnienie jako spawacz. Chociażby z tego powodu, że możemy decydować o wysokości składek odprowadzanych do ZUS. Państwowa emerytura nie pozwoli nam na funkcjonowanie na godnym poziomie. Samozatrudnienie daje nam możliwość regulowania tego. Jeżeli pracujemy w zawodzie spawacza, powinniśmy liczyć się z chorobami, jakie mogą spotkać nas na starość. Warto również podlegać dodatkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jak spawacz może przejść na samozatrudnienie?

Żeby przejść na samozatrudnienie jako spawacz, można pracować dalej dla tej samej firmy. Wystarczy, że poszukasz informacji o rejestracji działalności gospodarczej. W polskim prawie jest dopuszczona możliwość przejścia z etatu na samozatrudnienie i wykonywanie usługi dla byłego pracodawcy. Przez co możesz zakończyć pracę w danym miesiącu, a od kolejnego wystawić już fakturę. Jednak jeżeli podejmujesz współpracę z byłym pracodawcą, tracisz możliwość preferencyjnych składek ZUS. Drugą kwestią jest ograniczenie w formie wyboru opodatkowania. Dopytaj o wszystko dokładnie swojego księgowego. Warto takiego posiadać, jeżeli chce się założyć własną działalność gospodarczą. Do księgowego możesz udać się również przed założeniem działalności.

Samozatrudnienie spawacza a były pracodawca

Wykonywanie usług dla byłego pracodawcy i wystawianie mu faktury może być kłopotliwe. Jeżeli wystawiamy fakturę swojemu byłemu pracodawcy, nie możemy skorzystać z podatku liniowego. Z tego podatku będziemy mogli skorzystać dopiero w kolejnym roku rozliczeniowym. Ważne jest też, żeby pamiętać o charakterze pracy. Wykonywanie pracy na działalności gospodarczej nie powinno przypominać stosunku pracy. Nasza umowa między byłym pracodawcą powinna posiadać zapisy o naszej większej swobodzie, ale i zarazem większej odpowiedzialności. W umowie nie powinno być klauzul wskazujących na podporządkowanie zleceniodawcy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *