Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa?

Konkretne obowiązki specjalisty od cyberbezpieczeństwa zależą od miejsca, w którym pracujesz. Tego, jaka jest ranga danej instytucji czy firmy, jakiego rodzaju dane czy procesy musi chronić. Albo, na jakiego rodzaju ataki jest najbardziej narażona. Niemniej, niezależnie czy chronisz system bankowy, szpital, firmę telekomunikacyjną czy urząd gminy, pewne aspekty pracy pozostają niezmienne.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – analiza zagrożeń

W każdej firmie podstawą jest definicja tego, co nam grozi. Musisz ustalić na podstawie profilu działalności pracodawcy, jakiego rodzaju ataki mogą zostać przypuszczone w cyberprzestrzeni. Czy wprost włamywanie się na konta i serwery w chmurze? W innym wypadku to zdalne wykradanie danych przez połączenie bezprzewodowe ze zmodyfikowanego smartfona. A może phishing czyhający na nieświadomych urzędników. Ustalenie możliwych zagrożeń to podstawa, by skutecznie przeciwdziałać.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – infrastruktura i monitoring

Jednym z aspektów pracy jest oczywiście przygotowanie infrastruktury. W zależności od tego, jak sporą masz w firmie autonomię, wskazujesz jaki sprzęt należy zakupić oraz jakie oprogramowanie zastosować. W firmach developerskich to sam będziesz takie oprogramowanie zabezpieczające tworzył. Następnie całą infrastrukturę sieciową trzeba tak zainstalować i skonfigurować by jednocześnie była bezpieczna i działa sprawnie i wygodnie dla pozostałego personelu.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – reagowanie na zagrożenia

Bywa, że ataki rzeczywiście są przypuszczane. Im ranga instytucji wyższa, tym bardziej to prawdopodobne. To najtrudniejszy aspekt pracy. Musisz potrafić przewidywać działania przestępców oraz szybko i precyzyjnie reagować.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – szkolenia w firmie

Technologia pomaga, ale najsłabszym ogniwem zawsze pozostaje człowiek. Cóż z tego, że dobierzesz najlepsze środki szyfrujące, skoro pani urzędniczka kliknie niepozorny link z reklamą. Ten może prowadzić wprost do wirusa lub aplikacji szpiegującej. Jednym z zadań specjalisty od cyberbezpieczeństwa jest prowadzenie szkoleń dla pracowników. Przygotowywanie materiałów, informowanie o zagrożeniach oraz o prawidłowych procedurach bezpieczeństwa.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – ciągły rozwój

 By być w tej pracy dobry, musisz stale się doszkalać. Cyberprzestępcy nie śpią i wciąż opracowują nowe metody włamań lub szkodzenia instytucjom publicznym i komercyjnym. Zwłaszcza że do dyspozycji mają takie narzędzia jak sieć TOR czy VPN. Nie stoi w miejscu także technologia obronna – pojawiają się nowe sprzęty i oprogramowanie. Musisz zwyczajnie być na czasie, by działać skutecznie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *