Press "Enter" to skip to content

Jak zostać specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?

Zanim zaczniemy mówić o wykształceniu i wymaganiach pracodawców, warto poruszyć ważny aspekt. Praca w zwalczaniu cyberbezpieczeństwa wymaga niepisanych kompetencji miękkich. To zajęcie dla osób świetnie zorganizowanych, kreatywnych, potrafiących przewidywać działania cyberprzestępców. A także potrafić myśleć w sposób informatyczny. Nie jest to coś, co można się nauczyć spełniając kursową checklistę. Specjalistami od tej dziedziny zostają osoby, które od młodych lat interesowały się informatyką, technologiami sieciowymi i zabezpieczeniami. Zaczytywały się w opowieściach i doniesieniach o hakerach i ich modus operandi. Musisz zwyczajne interesować się tą tematyką, orientować się w nowych technologiach, oprogramowaniu i jego zasadzie działania. Najlepsi specjaliści od zabezpieczeń to pasjonaci. Albo byli cyberprzestępcy…

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – wykształcenie

Zasadniczo pracodawcy wymagać będą wykształcenia wyższego lub przynajmniej średniego technicznego. Ideałem wydaje się być informatyka, z odpowiednią specjalizacją od zabezpieczeń sieciowych, choć nie jest to wymóg bezwzględny. Niekiedy w ofertach pracy przewija się też teleinformatyka albo automatyka. Formalne wykształcenie jest oczywiście atutem, ale najbardziej interesować będzie pracodawców Twoja znajomość systemów sieciowych i form ich zabezpieczeń. Chodzi oczywiście o LAN i WLAN, ale także cloud service, znajomość działania urządzeń sieciowych i umiejętność nimi administrowania. Czy to wszystko? Wcale nie.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – wymagania pracodawców

W pracy specjalisty od cyberbezpieczeństwa nie wystarczy, że będziesz umieć zainstalować antywirusa czy nawet połączyć się przez VPN. Pracodawcy mają spore oczekiwania, tym większe im cenniejsze dane chcą zachować na swoich serwerach. Obronić musisz często dane osobowe, tajemnicę handlową, obsługę bankową czy gospodarczą. Oprócz znajomości infrastruktury sieciowej musisz też orientować się w przepisach prawa związanymi z cyberprzestępczością. Wiedzieć, jakie są dozwolone formy obrony i kontrataku. Pracodawcy mogą też wymagać znajomości pewnych właściwych dla nich systemów – jak choćby DCS, Prince2, Agile czy SIEM. W bardziej zaawansowanych sytuacjach to także umiejętność programowania w python C++, Java  czy PHP. Musisz wiedzieć, czym jest uwierzytelnianie oraz potrafić je implementować w usługi informatyczne firmy. Mile widziane jest prawo jazdy i znajomość języków obcych-  nie tylko angielskiego. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *