Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca specjalisty ds. usług powierniczych?

Usługi powiernicze w prawnym rozumieniu to realizacja pewnych transakcji lub czynności prawnych w imieniu klienta. Ten ostatni z jakiegoś powodu woli zachować anonimowość, stąd w obrocie prawnym i rejestrach transakcji figurować będzie powiernik – pośrednik, którego wynajął klient. Nie mówimy tu o rzeczach nielegalnych – usługi powiernicze nie mogą przekraczać prawa ani służyć przestępstwom. Banki natomiast swoje usługi powiernicze rozumieją jako rejestrowanie i przechowywanie papierów wartościowych klientów, przechowywanie depozytów czy prowadzenie rachunków papierów wartościowych. Zarówno w złotówkach jak i walutach wymienialnych czy też w kruszcach. To także monitorowanie zagranicznych instrumentów finansowych i udzielanie klientom doradztwa w zakresie inwestowania czy korzystania z nich. Wszystko w bankowej tajemnicy i ochronie papierów wartościowych.

Specjalista ds. usług powierniczych – obowiązki w pracy

Jaka jest w tym Twoja rola? Twoje obowiązki w tej pracy mają kilka aspektów. Zajmujesz się obsługą papierów wartościowych i depozytów klienta. Przyjmujesz je, rejestrujesz, opisujesz i wprowadzasz bankowe adnotacje do systemu. Następnie prowadzisz założone na nich rachunki i wykonujesz dyspozycje klienta, w ramach umowy. Zajmujesz się także wspomnianym monitorowaniem zagranicznych i polskiego rynku kapitałowego. Informujesz klienta o zmianach w prawie czy otoczeniu rynkowych, doradzasz korzystne rozwiązania. Czeka Cię też nieco urzędniczej roboty – rejestracja transakcji klienta, zgłaszanie tych wymaganych do skarbówki czy KNF oraz kontrola rozliczeń tych transakcji.

Specjalista ds. usług powierniczych – warunki pracy

Praca na ogół ma charakter typowo biurowy. Większość swoich obowiązków wykonujesz w gabinecie, przy użyciu komputera i masy dokumentacji. Podejmujesz też klientów potrzebujących usług powierniczych, w przypadku pracy w kancelarii prawnej, odwiedzasz też w imieniu klientów urzędy i instytucje. Pracujesz w regularnych godzinach, a ze wszystkich swoich działań musisz sporządzać cykliczne raporty. Odpowiadasz przed kierownikiem i szefostwem całego banku lub instytucji finansowej.

Specjalista ds. usług powierniczych – pozapłacowe benefity

W bankach, poza wypłatą, możesz liczyć też na profity poza pieniężne. Częstą praktyką jest organizowanie systemu prywatnego lecznictwa dla pracowników, dofinansowywania ich wyjazdów na wakacje, dodatkowych korepetycji dla dzieci, bony na święta czy pakiet rekreacyjno – sportowy. Oprócz tego możesz uczestniczyć w organizowanych przez banki kursach językowych, konferencjach dokształcających i podnosić swoje kwalifikacje. Takie rzeczy przysługują pracownikom z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem i którzy wykazali się w pracy dla danej instytucji. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *