Press "Enter" to skip to content

Jak zostać specjalistą ds. usług powierniczych?

Specjalista ds. usług powierniczych to na ogół pracownik banku czy instytucji finansowej. Zajmuje się obsługą klienta, który takich usług potrzebuje oraz ich realizacją – rejestracja i przechowywanie depozytów, papierów wartościowych czy realizacja transakcji w imieniu klienta.

Specjalista ds. usług powierniczych – wykształcenie

Czy w tej pracy potrzebne jest wyższe wykształcenie? Zdecydowanie pracodawcy stawiają na takich kandydatów. Choć, aplikując na stanowisko młodszego specjalisty ds. usług powierniczych (tudzież asystenta, terminologia w bankach jest różna), możesz być nawet jeszcze w trakcie studiów. A jakie kierunki interesują pracodawców? Najlepiej, jeśli skończyłeś studia związane z właśnie bankowością, ekonomią, rachunkowością czy finansami. Atutem będzie też kierunek prawniczy.

Specjalista ds. usług powierniczych – wymagania pracodawców

Wykształcenie wyższe to jednak nie wszystko. Do tej pracy potrzebni są rzeczywiści specjaliści. O ile na stanowisku młodszego specjalisty musisz jedynie wykazać ogólną znajomość zagadnień rynku kapitałowego i finansowego, wykazywać zdolności numeryczne i matematyczne, o tyle starając się o awans, wymagania rosną. Musisz dobrze orientować się w otoczeniu finansowym, znać zasady funkcjonowania rynku kapitałowego i wiedzieć jak funkcjonują na nim rozliczenia. Wymagana jest znajomość prawa bankowego i dość solidna, branżowa znajomość angielskiego. Jeszcze więcej banki wymagają od potencjalnych kierowników ds. usług powierniczych – charyzmę i doświadczenie w zarządzaniu. Na każdym szczeblu premiują dyspozycyjność, uczciwość, sumienność, dokładność, odpowiednie podejście do klienta i dyskrecję.

Specjalista ds. usług powierniczych – gdzie do pracy?

Tego typu pracę otrzymasz możesz głównie w bankach, kancelariach prawnych i instytucjach finansowych, które świadczą usługi powiernicze czy depozytowe. Na ogół proponowany jest Ci zwyczajowy etat, choć początkowo z pewnością na czas określony. Jeśli się sprawdzisz, firma przedłuży z Tobą współpracę i powierzy Ci poważniejsze obowiązki.  

Specjalista ds. usług powierniczych – ile możesz zarobić?

Zarobki uzależnione są od stanowiska, które zajmujesz w hierarchii działu usług powierniczych. Początkowo możesz zarobić około 3000 – 4000 zł brutto. Awansując, możesz dochrapać się nawet szczebla kierownika, choć to stanowisko dla osób doświadczonych i zasłużonych. Wtedy zarobki skaczą do nawet 10 000 – 12 000 zł brutto. Wiele tez zależy od konkretnej instytucji, w której pracujesz, Twoich kompetencji i dokładnego zakresu obowiązków. W tej pracy zdarzają się też okazjonalne premie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *