Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca szlifierza?

Praca szlifierza ma charakter produkcyjno – usługowy. To obróbka różnego rodzaju materiałów, głównie metalu, tworzyw sztucznych, szkła, drewna czy kruszców. Praca ma na celu uzyskać gładkie powierzchnie, wywiercić funkcjonalne otwory, osiągnąć oczekiwane kształty albo przerobić materiał na półfabrykaty. Opierasz się na rysunku technicznym, w którym wskazane są szczegóły założonych efektów. Posługujesz się specjalistycznymi urządzeniami, w tym przede wszystkim szlifierką dopasowaną do materiału, krawędziarką, tokarką albo obrabiarką CNC. W zależności od swojej specjalizacji zawodowej rzecz jasna. Bywa, że działasz samodzielnie lub pod nadzorem. Niektóre prace wykonują automatycznie maszyny. Ty musisz je jedynie ustawić i nadzorować. Praca szlifierza może przybrać różne aspekty, w zależności od obrabianego materiału.

Szlifierz – obróbka metali

Szlifowanie metali ma na celu osiągnięcie odpowiednich kształtów lub otworów. W ten sposób powstają półfabrykaty o powierzchniach stożkowych czy walcowych. W przypadku metalu szlifierek jest wiele rodzajów – do płaszczyzn, do otworów, do wałków. W zakładzie produkcyjnym współpracujesz z tokarzem czy lakiernikiem. Niekiedy też możesz zajmować się ostrzeniem narzędzi produkcyjnych, rolniczych i robotniczych.

Szlifierz – obróbka drewna

Powierzone Ci drewno musi zostać przygotowane do produkcji mebli czy sprzętów użytkowych. Twoim zadaniem jest doprowadzić je do maksymalnej możliwej gładkości. Powierzchnie drewniane wcześniej jednak muszą zostać potraktowane lakierem, środkiem barwiącym czy konserwantem. Musisz znać się na gatunkach drzewa i odpowiednio do nich dobrać szlifierkę.

Szlifierz – obróbka szkła

Szlifowane przez Ciebie szkło może posłużyć do okien, szklanek albo biżuterii czy przedmiotów użytkowych. Celem również jest osiągnięcie najlepszej możliwej gładkości, przy użyciu środków impregnujących.

Szlifierz – warunki pracy

Niezależnie od tego, obróbką, którego materiału się zajmujesz, warunki pracy są dość zbliżone. Na ógól pracujesz w warsztacie, w ramach zakładu produkcyjnego lub usługowego. Zmiana trwa zwyczajowe osiem godzin, choć jako samodzielny przedsiębiorca możesz ten czas bardziej optymalizować. Praca ma charakter siedzący, niekiedy siedząco – stojący. To zdecydowanie nie wpływa korzystnie na układ krwionośny i ruchu. Choć nie jest ciężka fizycznie, jest uciążliwa ze względu na hałas. Unoszący się wokół pył i aromaty chemikaliów także nie są obojętne dla zdrowia. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *