Press "Enter" to skip to content

Jak zostać szlifierzem?

Szlifierz to rodzaj zawodu rzemieślniczego. Jego praca polega na obróbce różnego rodzaju materiałów – głównie metalu, szkła i drewna, ale także ceramiki czy szlachetnych metali i kamieni. Posługuje się przy tym różnego rodzaju szlifierkami, tokarkami, ściernicami i innymi maszynami dostosowanymi do obrabianego materiału. W ten sposób powstają elementy konstrukcyjne, ozdobne, użytkowe i przemysłowe. Szlifierz działa na podstawie dokumentacji technicznej, pracuje w dość hałaśliwym otoczeniu, w regularnych godzinach. Sama szlifierka może być jedynie częścią jego zajęć w pracy na budowie lub w zakładzie produkcyjnym. Albo stanowić trzon usług szlifierskich we własnej firmie.

Szlifierz – szkoła zawodowa

Jak nauczyć się tego fachu? Dobrym wyborem będzie już odpowiednia szkoła średnia. W zawodzie szlifierza możesz uczyć się w szkole branżowej lub w zawodach pokrewnych – np. spawacz albo operator obrabiarek skrawających. Nauka podzielona jest na część ogólnokształcącą, która odbywa się w szkole. Oraz na ten segment kilku dni w tygodniu, które spędzasz w prawdziwym zakładzie produkcyjnym czy usług szlifierskich. Wiele zależy, w czym chcesz się specjalizować. Możesz wszakże być szlifierzem – oprócz wspomnianych – kamienia, narzędziowym, szkła gospodarczego, a także pracować jako szlifierz ostrzarz czy polerowacz szkła i wyrobów artystycznych.  

Szlifierz – kursy zawodowe na przykładzie szlifierza diamentów

Nie każdej specjalizacji nauczysz się w szkole. Ta daje dobre podstawy to nauki obsługi szlifierki i narzędzi pomocniczych. Jednak z każdym z materiałów trzeba obchodzić się nieco inaczej. Jak się tego nauczyć? Z pomocą przychodzą kursy zawodowe. Sięgnijmy po wyższą półkę i za przykład weźmy szlifierza diamentów. Kurs na niego organizuje np. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerów. Chcąc zostać jubilerem, prawdopodobnie taki kurs też przejdziesz – sprawdź nasz cykl artykułów poświęconych jubilerowi. Cykl szkoleń podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy dotyczy podstaw. Dowiadujesz się jak oceniać stan diamentów oraz to, jakiej obróbki potrzebują. Musisz po prostu znać się na materiale, który obrabiasz szlifierką. Drugi etap jest bardziej praktyczny i skupia się już stricte na obsłudze szlifierki do kamieni szlachetnych. Na pamiątkę otrzymujesz nawet własny kamień.

Szlifierz – inne specjalizacje

Z grubsza kursy specjalizacyjne ze szlifierki innego rodzaju przebiegają podobnie. Kursy organizują same szkoły zawodowe, urzędy pracy czy zakłady produkcyjne. Mając podstawy, w postaci wykształcenia w szkole branżowej, wielu pracodawców zechce Cię przyuczyć na własny koszt. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *