Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca tajemniczego klienta? Co tajemniczy klient robi w pracy?

Oferty pracy mogą w nieco odmienny sposób nazywać tę funkcję. Przewija się określenie sekretny klient, cichy klient lub nawet agent. Wszystko sprowadza się do tego samego – będziesz po prostu w porozumieniu ze zleceniodawcą udawał zwyczajowego klienta w sklepie lub punkcie usługowym.

Tajemniczy klient – po co się go wynajduje?

Tego typu zlecenia mają do zaoferowania przede wszystkim duże sieci handlowe, sieci sklepów oraz usługowe. Ma to na celu dokonanie swego rodzaju kontroli pracowników, sprzedawców albo hostess. Tego jak się zachowują, co dokładnie robią w ciągu dnia pracy, czy wypełniają polecenia oraz, czy przestrzegają zadanych procedur. Wiadome jest, że jeśli kontrola będzie miała charakter oficjalny i otwarty, jej efekty nie będą szczególnie wiarygodne dla pracodawcy. Znacznie efektywniejsze jest zatrudnianie podstawionej osoby, która udając klienta, będzie miała za zadanie zaobserwować to, co pracodawcę interesuje.

Tajemniczy klient – jak wygląda dzień pracy?

Wiele zależy od tego, do jakiego konkretnie miejsca zostaniesz wysłany oraz co masz do zaobserwowania. Zlecenia mogą zawierać różne wytyczne. Jedną jest zwyczajowe robienie zakupów lub usiłowanie zamówienie usługi w sposób najbardziej typowy. Zwracasz wtedy uwagę, w jaki sposób jesteś obsługiwany, czy pracownicy są wobec Ciebie uprzejmi, pomocni. Oraz uczciwi – musisz zauważać próby łamania prawa albo wręcz okradzenia pracodawcy. Bywa, że tylko obserwujesz, a niekiedy wręcz dokonujesz w tym celu prowokacji. Możesz zostać poproszony by zasugerować sprzedawcy nie do końca uczciwy deal. Musisz zaobserwować, w jaki sposób audytowany pracownik zareagował oraz czy był skłonny do złamania przepisów. Klasycznym przykładem jest udawanie niepełnoletniej osoby w celu zakupienia alkoholu lub papierosów. Niekiedy wskazane będzie, abyś zachowywał się nietypowo. Zadawał pytania w sposób uciążliwy, udawał gbura albo mało rozgarniętego. Dopytywał o szczegóły oferty, aktualne promocje itp. W ten sposób poddawana próbie jest cierpliwość pracowników oraz ich wiedza i asertywność.

Tajemniczy klient – co jeszcze zaobserwujesz?

Oprócz postawy samych pracowników, możesz być poproszony o zwrócenie uwagi, w jaki sposób oznaczone są produkty. W jakim są stanie, czy w sklepie lub punkcie obsługi panuje porządek, czystość i estetyka. Zwracasz uwagę, jak długo czeka się na obsługę, czy zachowywane są przepisy dotyczące BHP lub uwarunkowań sanitarnych.

Tajemniczy klient – raport dla zleceniodawcy

Każdy taki audyt kończy się sporządzeniem pisemnego raportu, który jest jednocześnie podstawą do wypłacenia Ci wynagrodzenia. Dla zleceniodawcy z kolei to cenny materiał i wiedza na temat funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *