Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca triażysty?

Jako triażysta pracować możesz na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w ramach publicznej służby zdrowia albo w prywatnych centrach medycznych. W przypadku tych pierwszych, musisz być zatrudnionym przez placówkę ratownikiem medycznym, pielęgniarką lub lekarzem. Twoim zadaniem jest bezpośrednia obsługa przybyłych samodzielnie na SOR pacjentów, ofiar wypadków lub innych przypadków. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i oceny stanu zdrowia przeznaczasz pacjentów do poszczególnych kategorii. Od tej decyzji zależy, jak długo czekać będą na pomoc lekarską oraz do jakiego specjalisty trafią. To kategoria pilności, która sprawia, że pacjenci kolejkowani są wedle tego, w jakim stopniu potrzebują pomocy. Kategorie określają wagę sytuacji oraz maksymalny czas oczekiwania na lekarza. W ten sposób w pierwszej kolejności do lekarza trafią osoby z zagrożeniem życia, w dalszej lekkie urazy czy drobne dolegliwości. Co ważne, ci ostatni także mają zagwarantowany maksymalny czas oczekiwania na dostęp do lekarza.

Triażysta – kategorie pacjentów

Rozporządzenie Ministra zdrowia określa kilka kategorii pilności przyjęcia pacjentów:

  • niebieski – najłagodniejsze przypadki, na lekarza czekają do 240 minut,
  • zielony – lekkie urazy, mogące poczekać do 120 minut,
  • żółty – nieco poważniejsze przypadki, które jednak mogą ustąpić tym naprawdę groźnym – czekają do około 60 minut,
  • pomarańczowy – poważne przypadki, które nie mogą czekać dłużej niż 10 minut,
  • czerwony – najbardziej pilne przypadki, które mają dostęp do lekarza w pierwszej kolejności.

Wyróżnia się też kolor czarny, który oznacza pacjentów nieoddychających samodzielnie i z niestabilnym pulsem.

Triażysta – zadania

Twoim zadaniem jest przyporządkowywanie pacjentów do jednej z tych kategorii. Jak to robisz? Pytasz o przyczynę i rodzaj urazu, mierzysz temperaturę, przeprowadzasz ankietę (o ile jest na to czas) i oceniasz ogólny stan zdrowia. W czasie pandemii koronawirusa w Polsce, zadania triażysty oznaczały także organizację ruchu na SOR. Musiałeś zadbać o poszanowanie dystansu społecznego, dezynfekcję miejsca selekcji, przeprowadzanie testów na obecność wirusa. W tym wszystkim dodatkowo zachować musisz zasady ochrony danych osobowych i tajemnicy lekarskiej.

Triażysta – warunki pracy

Praca odbywa się w systemie zmianowym. Możesz pracować zarówno w tygodniu jak i w weekendy i święta. Grafik do tego może być bardzo elastyczny i zmieniający się. Nie przeprowadzasz triazu samodzielnie, pomagają Ci koledzy z zespołu. Masz częsty i intensywny kontakt z pacjentami. Często zestresowanymi, podburzonymi, będącymi w szoku i ciężkim stanie zdrowia. Nie jest łatwo przydzielać pacjentów do kolorowych kategorii. Ci też nie zawsze zgodzą się z Twoją oceną. Będą zniecierpliwieni i nastawieni antagonistycznie. Musisz w sposób cierpliwy, komunikatywny i asertywny wytłumaczyć panujące zasady.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *