Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca urzędnika skarbowego?

Urząd skarbowy jest częścią większej całości   Krajowa Administracja Skarbowa. To sieć instytucji i urzędów mających na celu obsługiwać przepływ podatków i opłat skarbowych. Samych urzędów skarbowych jest w Polsce około 400, w tym 20 bardziej wyspecjalizowanych. Na ogół kojarzysz urzędników skarbowych jako poborców podatkowych, panie przyjmujące PIT w okienku albo kontrolerów skarbowych. To oczywiście ważny i istotny element tego, czym zajmują się pracownicy urzędów skarbowych. Ale to nie wszystko. Są też stanowiska bardziej specjalistyczne – zarządzanie, koordynacja, stanowiska samodzielne do zadań samego urzędu, stanowiska wspomagające i zapewniające opiekę duchową. Jeśli Cię to ciekawi, odsyłamy do obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z 2018 roku, w którym znajdziesz komplet stanowisk służbowych w urzędach skarbowych. A czym one się dokładniej zajmują?

Urzędnik skarbowy – naczelnik urzędu skarbowego

To ukoronowanie kariery w urzędzie skarbowym. Taki naczelni mianowany jest przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej na wniosek dyrektora Izby Administracji Skarbowej. Jego zadaniem jest ustalanie i pobór podatków, danin, opłat i innych należności na terenie swojej jurysdykcji. On też rejestruje wszystkich podatników, przyjmuje deklaracje podatkowe, wykonuje egzekucję podatkową w drodze postępowania administracyjnego. Zabezpiecza należności pieniężne. Oczywiście nie wszystko robi sam. Do pomocy ma podległych pracowników.

Urzędnik skarbowy – kontroler skarbowy

Co ciekawe, aby nim zostać niekiedy wystarczą średnie wykształcenie, np. technikum ekonomiczne. Chyba że marzy Ci się awans na starszego kontrolera, wtedy dyplom wyższej uczelni jest niezbędny. Twoim zadaniem na tym stanowisku to drobiazgowe sprawdzanie poprawności składanych deklaracji podatkowych. Nie tylko pod kątem formalnym (czy poprawnie wypełnione są rubryczki). Ale też czy wyliczenia deklarowane przez podatnika są prawidłowe i zgodne z prawdą. Weryfikujesz zasadność zastosowanych ulg i odpisów. Jeśli coś jest nie tak, to właśnie Ty kontaktujesz się podatnikiem.

Urzędnik skarbowy – poborca skarbowy

Ten typ pracownika urzędu skarbowego kojarzyć może się nieco z komornikiem. Nie jest nim jednak, choć jego zadanie polega na egzekucji należności. Pracować możesz w biurze albo w terenie. Musisz dostarczyć do podatników zalegających z zapłaceniem swoich należności. Wręczać im mandaty albo kary za niezapłacone akcyzy, abonamenty albo składki.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *