Press "Enter" to skip to content

Jak zostać urzędnikiem skarbowym?

 

Jako urzędnik skarbowy w Urzędzie Skarbowym stajesz się przedstawicielem służby cywilnej. To specjalna kategoria urzędników. A wiąże się ona z tym, że wymagania co do kandydatów na jedno z takich stanowisk ma ściśle określone i transparentne wymogi do spełnienia.

Urzędnik skarbowy i niezbędne wymagania

Niezależnie od stanowiska w danym urzędzie skarbowym, na które aplikujesz, istnieje kilka wymogów, które musisz spełnić bezwzględnie. Przede wszystkim musisz być polskim obywatelem, być osobą niekaraną i niepozbawioną praw publicznych. Absolutnie wykluczającą okolicznością jest, jeśli jesteś skazany za przestępstwo skarbowe, korupcję lub przeciwko wiarygodności dokumentów.

Urzędnik skarbowy – dla kogo praca?               

Szczegółowe wymogi dotyczące kompetencji są oczywiście uzależnione od danego stanowiska, na jakie jest aktualnie wakat w urzędzie skarbowym. Wiadome jest, że inaczej będziesz oceniany jeśli starasz się o funkcję naczelnika wydziału, a inne jeśli chcesz być szeregowym pracownikiem przy okienku. Niemniej najczęściej wskazuje się w wymogach wykształcenie – minimum średnie, choć mile widziane wyższe prawnicze, ekonomiczne lub administracyjne. Do tego znajomość przepisów prawa podatkowego, doświadczenie w pracy w administracji publicznej, pobieżna, choć znajomość zasad jej funkcjonowania. Do tego zdecydowanie przyda się biegła obsługa sprzętu biurowego – komputer, ksero, faks albo skaner. Nie dla każdego to nadal jest oczywiste.

Urzędnik skarbowy i pozostałe wymagania

Bardziej specjalistyczne stanowiska pracy wymagać będą od Ciebie więcej. Dokonywanie kontroli, sprawdzanie dokumentów oraz opracowywanie interpretacji wymaga sporych zdolności analitycznych, księgowych oraz prawniczych. Oprócz tego niektóre stanowiska będą w swoich wymogach wskazywały na potrzebę obsługi programów Biblioteka Akt, SSP, POLTAX, SZD, Ewidencje MF.

Gdzie szukać ofert pracy jako urzędnik skarbowy?

Wymogi dotyczące poszczególnych stanowisk pracy w urzędach skarbowych ogłaszane podczas naborów zarówno w Biuletynach Informacji Publicznych. Jak i na ich stronach internetowych i w mediach. Rozpocząć możesz od strony nabory.kprm.gov.pl. tam z kolei wybrać powinieneś odpowiedni typ instytucji (Izby Administracji Skarbowej), następnie odpowiednie województwo i miejscowość. W tym samym miejscu znajdziesz też informacje o tym, jakie ostatecznie podjęto decyzje rekrutacyjne. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *