Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca zielarza fitoterapeuty? Co robi zielarz fitoterapeuta?

Zdecydowanie jest to praca dla osób, które zwyczajnie interesują się ziołolecznictwem. Nauka jest dość wymagająca, musisz zapamiętać mnóstwo nazw, właściwości chemicznych ziół, zależności między nimi oraz wpływ na ciało człowieka. Ciężko się tego podjąć nie widząc w tym choćby odrobiny pasji. Jako zielarz fitoterapeuta będziesz musiał wiele zapamiętać. Wielu zielarzy fitoterapeutów doszło do swojego zawodu mając w pamięci zbieranie i suszenie ziół w dzieciństwie. Ale pasja to nie wszystko. Praca w tym zawodzie wymaga też konkretnych umiejętności. O dobrej pamięci i koncentracji już wspominaliśmy. Opracowywanie receptur i stwarzanie specyfików wymaga sporej precyzji i dokładności. Musisz bardzo drobiazgowo przestrzegać przepisów co do setnych części grama. Dobrze też, jeśli swoją pracę traktujesz niejako jako  chęć służenia osobom w potrzebie zdrowotnej.

Zielarz fitoterapeuta – Obowiązki zawodowe

To, czym konkretnie będziesz zajmował się jako zielarz, zależy od Twojej specjalizacji oraz miejscu, w którym pracujesz. Możesz pracować jako klasyczny zielarz, który zioła uprawia, suszy i przechowuje. W ten sposób pozyskujesz nie tylko rośliny lecznicze, ale też aromatyczne przyprawy. Pracować możesz na własną rękę lub w ogródkach o charakterze komercyjnym. Korzystając ze swojej wiedzy odpowiednio dostosowujesz glebę i zwyczajnie pielęgnujesz zioła. Następnie prawidłowo je pozyskujesz, suszysz, przetwarzasz i pakujesz. W większej firmie może przypaść Ci stanowisko nadzorcy całego procesu. Zwracasz wtedy uwagę na barwę ziela, jakość suszu i szczelność opakowania. Pracując w państwowych organach kontrolnych, możesz mieć możliwość certyfikowania wyrobów. Innym razem pracować możesz w małym laboratorium, gdzie współpracując z farmaceutą lub lekarzem, będziesz w stanie określić pomocne substancje czynne w różnych schorzeniach. Zielarz może też pracować z klientami – pośredniczyć  w sprzedaży produktów zielarskich, doradzać w zakupie suplementów, wywarów i naparów. Oraz prowadzić działalność dydaktyczną – popularyzowanie wiedzy o ziołach, ich korzystnym wpływie na zdrowie. Oraz o tym, że nie zawsze konieczne jest stosowanie inwazyjnych leków.

Zielarz fitoterapeuta – Fitoterapia

Fitoterapia, czyli metoda leczenia za pomocą produktów zielarskich, to taka sztuka medyczna, która zaliczana jest do medycyny alternatywnej. Polega ona na stosowaniu mniej inwazyjnych, łagodnych, ale i niekiedy równie skutecznych preparatów pochodzących z ziół. Pracując w ten sposób, niczym lekarz, przyjmujesz pacjentów. Wykształcenie zawodowe daje Ci sporą wiedzę medyczną oraz metody leczenia właśnie pod kątem ziół. Twoje zadania to wspomaganie procesów leczenia pacjentów. Możesz to robić w formie samego poradnictwa i prowadzenia fitoterapii. Albo też ich przygotowywania i wytwarzania na zamówienie za pomocą własnego surowca i laboratorium.

Zielarz fitoterapeuta – uprawnienia

Musisz pamiętać, że w myśl przepisów fitoterapeuta nie jest lekarzem. A zatem nie możesz otworzyć gabinetu, który wprost nazywałby się lekarskim. Masz też nieco utrudnione możliwości współpracy z NFZ. Oraz swoich wyrobów nie możesz reklamować jako leków. Nie jesteś też farmaceutą.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *