Press "Enter" to skip to content

Jak zostać zielarzem fitoterapeutą? Studia zielarskie i kierunek zielarz fitoterapeuta

Jedną z form uzyskania kwalifikacji do zawodowej pracy jako zielarz fitoterapeuta są studia wyższe. Kierunek zielarstwo dostępny jest na wielu polskich uczelniach wyższych. Nauka trwa siedem semestrów i dość kompleksowo stara się przekazać Ci wiedze praktyczną i teoretyczną na temat budowy, działania i zastosowania ziół. A także metod efektywnej ich uprawy. Czekać będą Cię spore ilości godzin zajęć z botaniki, mikrobiologii, chemii i genetyki roślin. Nie może zabraknąć wiedzy o wpływie ziół na ciało człowieka – stąd przedmioty anatomia i fizjologia człowieka, farmakologia i dietetyka. Jest też dość istotny segment dotyczący przygotowywania receptur i przechowywania produktów pochodzenia ziołowego. Oprócz tego wykładowcy opowiedzą Ci o prawnych uwarunkowaniach uprawy i produkcji zielarskiej. Wybrać możesz jedną z dwóch specjalizacji – jednak dotyczy produkcji surowców zielarskich, a druga zastosowania ich w kosmetyce, suplementach diety i żywieniu. Po ukończeniu studiów otrzymujesz tytuł inżyniera.

Zielarz fitoterapeuta – Kurs na zielarza fitoterapeutę

Nieco inną odmianą zawodu zielarza jest fitoterapeuta. W tym przypadku w mniejszym stopniu zajmujesz się uprawą i pozyskiwaniem roślin zielnych. A bardziej ich zastosowaniem w procesach leczniczych i terapeutycznych. Pod tym kątem również prowadzone są rozliczne kursy zawodowe, których ukończenie daje Ci uprawnienia zawodowe. Takie kursy organizuje między innymi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ale także inne podmioty zielarskie i medyczne. Całość trwa około 190 godzin i porusza podobne tematy, co zielarstwo na uczelni. Studia wyższe są zresztą dobrym podglebiem do pogłębiania swoich kompetencji jako fitoterapeuta. Oprócz budowy, znaczenia i działania ziół na ciało człowieka, czekać będą też Cię bardziej rozszerzone zajęcia z farmakologii, fizjoterapii, gemmoterapi oraz fitoterapii na różnych zastosowaniach. Problemy ginekologiczne, geriatryczne, pediatryczne, weterynaryjnej, onkologiczne czy medycyna internistyczna. Wszędzie tam pomocne jest ziołolecznictwo. Wyposażony w taki zestaw wiedzy będziesz przygotowany do uprawy ziół, odpowiedniego doboru surowca, przygotowywania receptur i specyfików oraz praktycznego stosowania ich w leczeniu ludzi. 

Zielarz fitoterapeuta – Uprawnienia zawodowe

Ukończenie kursu powoduje, że otrzymujesz kwalifikacje w zawodzie zielarza – fitoterapeuty. Są one zgodne z wymaganiami ministerstw edukacji i pracy. Certyfikat wydawany jest w języku polskim. Świadczy o Twoim wykształceniu oraz dodaje powagi w staraniach się o zatrudnienie.

Zielarz fitoterapeuta – Pojemny zawód

Jak mogłeś zauważyć studia zielarskie i kursy na fitoterapeutę nie wykluczają się, lecz poszerzają wiedzę na temat zastosowania ziół. W ten sposób pod pojęciem „zielarz” może kryć się całkiem sporo zajęć zawodowych. O tym, gdzie możesz pracować i jak zastosować zdobyte umiejętności, opowiadamy w pozostałych naszych artykułach dotyczących zielarza fitoterapeuty. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *