Press "Enter" to skip to content

Jak zostać balsamistą? Pracuj w zawodzie jako balsamista

Kim jest balsamista? Zwany też tanatopraktorem, choć znacznie częściej spotkasz określenie właśnie balsamista. To pracownik z branży pogrzebowej, który uczestniczy w procesie przygotowania zwłok do ostatniego pochówku. Dba o stan wizualny ciała zmarłego, poprawia wygląd poprzez kosmetykę i stosowanie zabiegów chemicznych. Jego usługi są bardzo przydatne, jeśli ciało zostało uszkodzone, na przykład po wypadku. Balsamista pomoże w odzyskaniu wyglądu ofiary takiego zdarzenia i zniweluje widoczne skutki uszkodzeń. Więcej piszemy o tym w artykule Balsamista – jak wygląda praca?

Balsamista – Predyspozycje zawodowe

Zdecydowanie nie jest to praca dla osób, które boją się widoku krwi, zwłok i okaleczonych ciał. Zwłaszcza jeśli ma się świadomość, że osoba padła ofiarą wypadku albo morderstwa. Dlatego musisz być osobą silną psychicznie i odporną na tego typu bodźce. Do tego zachowującą pewną kulturę osobistą. Masz do czynienia z majestatem śmierci, a zatem wymagana jest od Ciebie powaga i szacunek dla zwłok. Zmarli nie mają służyć Ci do wyrażania artystycznej wizji, lecz to Ty służysz im w ich ostatniej drodze i ich rodzinie. Do tego oczywiście potrzebne Ci są zdolności praktyczne. Sprawne manualnie dłonie, precyzja w działaniu i cierpliwość są bardzo wskazane. Praca niekiedy wymaga wielu godzin poświęconych jednemu zmarłemu.

Balsamista – Kursy i szkolenia

Prawdą jest, że, aby być dobrym w tej pracy potrzebne jest Ci doświadczenie i przygotowanie zawodowe. Takie zdobyć możesz na specjalistycznych kursach. Podstawą jest dwutygodniowe szkolenie z tanatopraksji. Zaletą jest dość kompleksowa nauka podstaw zawodu. Wadą – cena. Dwutygodniowy turnus kosztuje około… 19 000 zł. Same zajęcia z pośmiertnej kosmetyki, które trwają osiem godzin to koszt około 700 – 800 zł. Nie lepiej jest z przygotowaniem do codziennej pracy i kursem rekonstrukcji powypadkowej – ceny zajęć wahają się między 1600 – 2800 zł.  

Balsamista – Czego nauczysz się na kursach?

Choć cena jest wysoka, kursy dość dobrze uczą pracy w zawodzie balsamisty. Przygotowanie zawodowe obejmuje przeprowadzenie pośmiertnej toalety, kosmetyki, technik zamykania ust i oczu, zabezpieczania ran i odleżyn. Niwelowania znamion, śladów po nakłuciach i ran. Dowiesz się jak ubierać zmarłych, jak postępować z osobami otyłymi lub z uszkodzonymi kośćmi. Dowiesz się jak działają środki chemiczne i konserwujące. Oraz w jaki sposób je stosować, jeśli ciało zmarłego pełne jest chemikaliów pochodzących z leków lub zabiegów medycznych.

Balsamista – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Pracować możesz w zakładach pogrzebowych, zwłaszcza tych większych i droższych. Oprócz tego prowadzić możesz samodzielną praktykę w oparciu o umowy o dzieło. Lub jednoosobową działalność gospodarczą. Musisz jednak wtedy zadbać o własny sprzęt – kosmetyki, chemię pogrzebową, rękawice, fartuch, ostrza do skalpela, wkładki do oczu i ust.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *