Press "Enter" to skip to content

Usługi balsamisty – Kiedy są potrzebne?

Kiedy usługi balsamisty są potrzebne? Sprawdź co robi balsamista. Śmierć przychodzi na każdego, lecz nie zawsze w ten sam sposób. Nie zawsze też w przyjemny sposób obchodzi się z naszym ciałem. Ludzie giną w wypadkach samochodowych, pod wpływem katastrof lub innych przypadków. Takich, które podczas odbierania życia także deformują ciało nieszczęśnika. Podobnie jak jego przedśmiertny styl życia albo przebyte choroby. Wielu rodzinom wciąż zależy na odsłonięciu publicznym zwłok podczas wspólnej modlitwy i ostatniego pożegnania. Zależy też im, aby zwłoki, jeśli to możliwe wyglądały jak najlepiej. W jak najmniejszym stopniu widać było uszkodzenia ciała i inne niedoskonałości. W takich momentach wkraczasz do akcji Ty.

Balsamista – Na czym polega praca?

Zanim rozpoczniesz pracę na konkretnym zmarłym, musisz wiedzieć, że każdy przypadek jest inny. Musisz dowiedzieć się, jaka była historia zmarłego – interesować powinny Cię przebyte choroby, zażywane leki oraz jaka była przyczyna zgonu. To istotne – chemikalia nadal istnieją w organizmie, a Tobie da to wiedzę, jakich środków możesz użyć podczas pracy. Pierwsze, co zrobisz to dokładna, zewnętrzna dezynfekcja ciała zmarłego. To podstawa BHP w tym zawodzie. Następnie przystąpisz do podstawowych zabiegów kosmetycznych. Okazuje się, że jeszcze przez pewien czas po śmierci rośnie broda, paznokcie i włosy. A zatem będziesz musiał doprowadzić wygląd zmarłego do zadbanego stanu. Wtedy przychodzi czas na główny etap – wprowadzenie płynu konserwującego drogą dotętniczą. Taki środek to w dużej mierze formaldehyd. Wprowadzenie go w organizm zmarłego znacząco poprawia jego wygląd. Struktura tkanek jest pobudzona do imitacji funkcji życiowych. Zmarły w nieco większym stopniu przypomina żywą, śpiącą osobę.

Balsamista – Plastyczne poprawki

Jako balsamista będziesz też zajmował się niwelowaniem niedoskonałości albo naprawą poważnych uszkodzeń ciała. W zależności od stopnia destrukcji używać będziesz silikonu, wosku, skalpela albo innych narzędzi przypominających te z chirurgii plastycznej. Rodzina życzyć też często może sobie wykonanie prostego makijażu. W tym wypadku pracować będziesz niczym zwyczajowa kosmetyczka. Ważne, aby makijaż był subtelny i nie odbiegał od powagi chwili i nie naruszał majestatu śmierci.

Balsamista – Ile możesz zarobić?

To, ile zarobisz w tym zawodzie jest w dużej mierze uzależnione od ilości zleceń. Oraz stopnia ich skomplikowania. Balsamiści narzekają, że obniżenie wysokości zasiłku pogrzebowego kilka lat temu znacznie zmniejszyło zainteresowanie takimi usługami. Przeważnie godzina pracy wyceniana jest na około 100 – 200 zł. Poważne uszkodzenia ciała wymagają nieraz kilkudziesięciu godzin pracy. Krócej oczywiście trwa sama konserwacja i wykonanie makijażu. Niemniej to wszystko sprawia, że nawet początkujący balsamiści mogą zarobić już 5000 – 10000 zł miesięcznie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *