Press "Enter" to skip to content

Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

W Polsce regularnie odbywają się demokratyczne wybory. I to kilka rodzajów z nich – wybieramy Prezydenta, przedstawicieli w parlamencie krajowym i europejskim, władze samorządowe, a od czasu do czasu także jako Naród wyrażamy swoje zdanie w ramach referendum. Choć kadencje poszczególnych władz trwają 4 – 5 lat, w praktyce zegar wyborczy wybija co około 2 – 3 lata. Wybory to potężne logistyczne przedsięwzięcie, które angażuje tysiące osób do ich organizacji. W tym przede wszystkim członków poszczególnych komisji wyborczych, którzy w sposób bezpośredni przeprowadzają proces głosowania. Jak dostać pracę w komisji wyborczej?

Członek komisji wyborczej – wymagania

By w ogóle móc się starać o angaż w komisji wyborczej, musisz spełniać kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim musisz być pełnoletnim, polskim obywatelem. Nie możesz być wyrobkiem sądu lub Trybunału Stanu pozbawiony praw publicznych ani praw wyborczych. To także zajęcie nie dla Ciebie, jeśli jesteś prawomocnym orzeczeniem sądu ubezwłasnowolniony. Poza tym o pracę możesz starać się tylko w tych komisjach wyborczych, które mieszczą się na terenie województwa, w którym mieszkasz na stałe.

Członek komisji wyborczej – przeciwskazania

Podstawowe wymagania nie są specjalne wygórowane – praktycznie każda dorosła osoba, która nie ma poważnych konfliktów z prawem może zasiadać w komisji wyborczej. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Nie możesz dostać pracy w komisji wyborczej jeśli:

  • sam kandydujesz w tych wyborach,
  • ktoś z Twojej bliskiej rodziny kandyduje,
  • pełnisz funkcję komisarza, pełnomocnika czy urzędnika  wyborczego,
  • jesteś pełnomocnikiem finansowym kandydata lub komitetu wyborczego,
  • pełnisz funkcję obserwatora albo męża zaufania.

To uzasadnione wyjątki, których stosowanie ma na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk czy pokusy wpływania na wynik wyborów. Lub przynajmniej występowania podejrzeń o takowe.

Członek komisji wyborczej – jak się zgłosić?

Jak dostać pracę w komisji wyborczej? Istnieją dwie metody. Pierwsza, najczęściej stosowana, to zgłoszenie swojej kandydatury na członka komisji wyborczej do jednego z komitetów wyborczych. To właśnie one zgłaszają po jednym członku komisji jako swojego przedstawiciela. Przedstawiciela wysyła też organizujący wybory samorząd. Drugą metodą jest po prostu zgłoszenie swojej kandydatury do urzędu gminy, który organizuje wybory. Jest to metoda mniej skuteczna, ponieważ komitety wyborcze mają w tej sprawie pierwszeństwo. Jeśli komitet Cię zaakceptuje, zwłaszcza duży komitet, masz spore szanse dostać się do komisji. Wiele też zależy od typu wyborów, ilości tur oraz ile komisji wyborczych znajduje się na danym obszarze. Może jednak zdarzyć się, że kandydatów jest więcej niż przewidzianych miejsc. W takim wypadku odbywa się losowanie. Jeśli jednak uda Ci się dostać do komisji wyborczej, musisz stawić się na specjalne spotkanie organizacyjne. Tam zostaniesz poinstruowany o tym co dalej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *