Press "Enter" to skip to content

Jak zostać felinoterapeutą?

Wraz z rozwojem nauki i poszerzaniem się wiedzy psychologicznej, pojawiały się przez wieki nowe metody prowadzenia terapii. Nikt dziś nie ma wątpliwości, że dobroczynny i leczniczy wpływ na psychikę człowieka może mieć kontakt ze zwierzętami. Felinoterapia wyróżnia się tym, że do prowadzenia zooterapii wykorzystuje… koty. Nie tylko wykorzystuje, a współpracuje z nimi w celu poprawy samopoczucia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnościami. Choć co prawda nie stanowi głównej terapii leczniczej, ale jest jej świetnym uzupełnieniem. Odpowiednio zaaranżowany kontakt z kotem powoduje obniżenie lęku, niweluje poczucie samotności, a docelowo też wpływa korzystnie na ciśnienie krwi, poziomy endorfin cholesterolu. Do prowadzenia felinoterapii potrzebny jest jednak przygotowany warsztatowo instruktor. Jak nim zostać?

Felinoterapeuta – kurs zawodowy

Zawód felinoterapeuty nie jest jeszcze uregulowany w ministerialnym katalogu zawodów, w przeciwieństwie do dogoterapeuty czy szerzej pojętego zooterapeuty. Nie oznacza to jednak, że nie można w ten sposób pracować i cieszyć się efektami terapeutycznymi. Gdzie jednak można uzyskać kompetencje zawodowe? Możesz nauczyć się prowadzenia felinoterapii poprzez ukończenie odpowiednich kursów. Organizują je różne firmy szkoleniowe czy organizacje zwierzęce i terapeutyczne. Najbardziej cenne i kompleksowe organizuje Polski Związek Zooterapeutów i Przewodników Zwierząt Pracujących (PZZiPZP) lub ośrodki z nim współpracujące (np. centra opieki nad dzieckiem i rodziną). Taki kurs kosztuje kilka tysięcy złotych. Jednak jego niewątpliwą zaletą jest bogaty program, szereg zajęć praktycznych oraz wystawiany certyfikat z uprawnieniami felinoterapeuty. Dokument ten jest respektowany przez ośrodki terapeutyczne także za granicą i stanowi niewątpliwy atut na rynku pracy.

Felinoterapeuta – wymagania i uprawnienia

Mile widziane jest przez PZZiPZP, jeśli już posiadasz uprawnienia zooterapeutyczne, np. dogoterapeuty. Dobrym podglebiem do tej pracy jest też wykształcenie psychologiczne, weterynaryjne czy pedagogiczne. W ten sposób możesz pracować z różnymi pacjentami i zwyczajnie więcej zarabiać.

Felinoterapeuta – czego nauczysz się na kursie?

Szczegółowy program kursu znajdziesz na stronie internetowej danej oferty szkoleniowej. To, co jest wspólne dla wszystkich kursów to nauka pracy z kotem. Dowiesz się, w jaki sposób to zwierzę funkcjonuje, myśli i wyraża komunikaty – np. ułożeniem rąk, spojrzeniem, wydawanymi odgłosami. Nauczysz się odróżniać koty „przydatne” w felinoterapii oraz jakie dobierać metody terapeutyczne wobec konkretnych typów pacjentów. Zajęcia praktyczne dotyczyć będą organizacji pracy, psychospołecznych zasad komunikacji w czasie terapii i etyki zawodowej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *