Press "Enter" to skip to content

Jak zostać fundraiserem? Fundraiser, kim jest i czym się zajmuje?

Kim jest ów fundraiser? To osoba, która w przedsiębiorstwie lub organizacji zajmuje się pozyskiwaniem sponsorów, uzyskiwaniem dotacji i grantów albo organizacją zbiórek. To nie ma nic wspólnego z żebractwem. Żeby tak pracować trzeba posiadać pewne umiejętności, nieco wykształcenia i warsztatu oraz znać procedury dotyczące na przykład pozyskiwania funduszy unijnych. Jak takim specem od fundraisingu zostać?

Fundraiser – wykształcenie zawodowe

Nie ma formalnych ani prawnych wymogów dotyczących wykształcenia. Pracodawcy w swoich ofertach pracy wspominają o wyższym wykształceniu z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania funduszami i projektami UE, prawa albo administracji. Bywają też wymagania dotyczące wykształcenia dziennikarskiego, politologicznego, marketingowego. Faktem jest, że kwestia przygotowania merytorycznego będzie się różniła w zależności od konkretnego miejsca pracy. Wszak pozyskiwane fundusze mogą mieć różne źródła i wymagające innego podejścia.  Czy jednak można uzyskać jakiś dyplom świadczący o znajomości fachu fundraisera? Niektóre polskie uczelnie oferują traktujące o tym studia podyplomowe, jak na przykład Fundraising w organizacji pozarządowej na Wyższej szkole Humanitas w Sosnowcu albo Menedżerowie organizacji pozarządowych na Uniwersytecie Łódzkim. Cykl szkoleń kierunkowych oferuje też samo Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu z siedzibą w Krakowie albo Instytut Fundraisingu w Warszawie.

Fundraiser – wymagania zawodowe

Oprócz dyplomów pracodawcy zwracać uwagę będą też na Twoje doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy, sponsorów lub organizowania zbiórek. Jeśli takowego nie posiadasz, istotna będzie każda praktyka z klientem lub innym kontrahentem czy inwestorem. Musisz oczywiście też mieć pojęcie na temat procedur pozyskiwania dotacji i organizacji zbiórek. Wiedzieć, w jaki sposób legalnie się je przeprowadza oraz potrafić napisać prawidłowy wniosek. W przypadku pozyskiwania inwestorów sprawa tyczyć się będzie także Twojej osoby. To praca dla osób komunikatywnych i reprezentatywnych. Nieśmiałość lub introwertyzm zdecydowanie nie będą pomagać Ci w byciu przekonującym co do tego, że warto dołożyć się do inicjatywy Twojej organizacji. Istotne są umiejętności negocjacyjne, asertywność, zdolność do przekonywania i uprzejmego słuchania. Poza tym pozyskane pieniądze trzeba też umiejętnie wykorzystywać i logicznie gospodarować. To będzie wymagał od Ciebie zdolności menedżerskich.  To także praca, która stawia ciągłe wyzwania i nie zawsze daje poczucie stabilności. Dlatego potrzebna będzie Ci odporność na stres oraz zdolność zachowania zimnej krwi i szybkiego podejmowania decyzji. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *