Press "Enter" to skip to content

Jak zostać headhunterem?

A kimże jest ów headhuner, łowca głów? Spokojnie, nie chodzi tu mordercę na zlecenie, lecz raczej osobę, która potrafi wyłapywać z tłumu talenty. Tym właśnie będziesz się zajmował. Poszukiwaniem pracowników pod konkretne potrzeby swojego klienta lub pracodawcy. Pracować możesz wszak bezpośrednio w strukturach firmowego działu HR, działu rekrutacji czy działu kadr i plac. Albo jako pracownik lub samodzielny przedsiębiorca w agencjach pośrednictwa pracy, agencjach młodych talentów czy firmach headhunterskich. Praca headhuntera przypomina nieco zawody rekrutera, pośrednika pracy czy doradcy zawodowego. Z tą różnicą, że w przeciwieństwie do nich działasz aktywnie. Sam przeszukujesz portale ogłoszeniowe, serwisy typu LinkedIn, GoldenLine, Twitter, Facebook czy inne w celu znalezienia pracowników kompetentnych i adekwatnych na wolne wakaty, o których wiesz. Pobierasz opłatę w formie ryczałtu lub prowizji i z tego się otrzymujesz.

Headhunter – predyspozycje

Jaki jest dobry łowca głów? To osoba, która świetnie potrafi się komunikować. Wie, jak przeprowadzać rekrutację, na jakie cechy zwracać uwagę u kandydata i po prostu wie jak docierać do ludzi. Musisz być przedsiębiorczy, zaradny. Dobrze organizować swoją pracę – nie zawsze trwa ona 8 godzin w ciągu dnia. Niejednokrotnie przyjdzie Ci działać kreatywnie, szukać rozwiązań alternatywnych, niebanalnych. Nie bez znaczenia jest też kultura osobista, umiejętność dochowania tajemnicy, zdolności negocjacyjne i analityczne. Jeszcze lepiej, gdy masz doświadczenie i umiejętności handlowca, HR-owca czy psychologa.

Headhunter- doświadczenie zawodowe

Doświadczenie w tej pracy jest kluczowe. To nie jest zajęcie dla nowicjuszy czy osób tuż po studiach albo – co gorsza – po technikum. Headhunerami zostają osoby, które mają już jakiś staż pracy. Orientują się w rynku pracy, znają jedną lub kilka branż, wiedzą czego potrzebują pracodawcy. Potrafią bardzo drobiazgowo dobierać kompetencje pracownicze, a także je egzekwować i nie dać się oszukać.

Headhunter – czy potrzebne wykształcenie?

Czy do tej pracy jest potrzebne jakieś szczególne wykształcenie? Istnieją kierunki studiów, które przygotowują do pracy w HR. Dobrym podglebiem jest psychologia, zarządzanie, marketing, doradztwo zawodowe albo ekonomia. Bardzo ważną kompetencją jest znajomość języków obcych, przynajmniej angielskiego. Tak naprawdę jednak dla pracodawców ważne są Twoje umiejętności, doświadczenie i obiecujące podejście do klienta.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *