Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kominiarzem? Pracuj jako kominiarz

Predyspozycje zawodowe na stanowisku kominiarz. Praca kominiarza jest dość specyficzna i wymagająca. Przede wszystkim od swojego przedstawiciela. Aby być kominiarzem musisz przygotować się na spory wysiłek fizyczny i to w mało przyjemnych warunkach. A zatem powinna cechować Cię naprawdę imponująca kondycja fizyczna. Istotne są zdrowe układy ruchu, krwionośne oraz oddechowe. Pracować będziesz w bezpośrednim kontakcie z nieczystościami, sadzą lub pyłem. To także praca, która zdecydowanie nie jest dla osób, które boją się wysokości – sporo czasu spędzisz na dachu, wiele metrów nad ziemią. Do tego musisz być osobą skrupulatną, dokładną, rzetelną i uczciwą. Przeprowadzane przez Ciebie usługi oraz kontrole nie mają w sobie miejsca na zaniedbania. Od tego zależy drożność kominów, a tym samym bezpieczeństwo całego budynku, zdrowie i życie przebywających w nim osób. Nie można dopuszczać do ryzyka występowania pożarów lub zatrucia się czadem.

Kominiarz – Wiedza teoretyczna

Nie bez znaczenia jest też Twoje zaopatrzenie się w rzetelną wiedzę na temat architektoniki, typologii mieszkań oraz funkcji i rodzajów kominów. To praca, która wymaga stałego aktualizowania wiedzy na temat nowych technologii, narzędzi, systemów wentylacyjnych oraz sposobów usuwania dymu z centrów grzewczych.

Kominiarz – Wykształcenie zawodowe

By jednak móc efektywnie wykonywać swoją pracę, potrzebne będzie  Ci odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Takie możesz uzyskać na kilka sposobów. Najczęściej wybierany to wybór odpowiedniej szkoły zawodowej – na przykład szkoła branżowa w zawodzie kominiarza lub szkoła kierunkowa i policealna. Dobrym podglebiem jest też szkoła branżowa lub technikum o profilu budowlanym. W ten sposób będziesz miał wykształcenie średnie zawodowe oraz spędzisz mnóstwo godzin pod okiem doświadczonych kominiarzy. Pokażą Ci oni praktyczne aspekty tego zawodu. A także czekać będą Cię zajęcia teoretyczne. Takie przygotowanie wiedzę do egzaminu czeladniczego. To ważne – bez jego zdania, nie możesz wykonywać pracy kominiarza.

Kominiarz – Uprawnienia kominiarskie

Do takiego egzaminu doprowadzić może Cię też trzyletnia praktyka – nawet bez formalnego wykształcenia – pod okiem mistrza kominiarstwa. To najwyższy tytuł w hierarchii zawodowej. Zdanie egzaminu czeladniczego to nie tylko formalność. Przysługiwać Ci będą stosowne uprawnienia. Egzamin składa się z dwóch części:

  • pisemnej – to zestaw pytań z zakresu rachunkowości zawodowej, zasad BHP w pracy kominiarza, przepisów prawa pracy, zasad ochrony środowiska oraz prowadzenia dokumentacji działalności gospodarczej. Każde poruszone na egzaminie zagadnienie ma do zadania Tobie siedem pytań,
  • ustnej – to rozmowa z komisją egzaminacyjną. Poruszane będą tematy technologii, maszynoznawstwa, materiałoznawstwa. Oprócz tego komisja powierzy Ci tylko zadań praktycznych do wykonania.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *