Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kominiarzem? Pracuj jako kominiarz

Predyspozycje zawodowe na stanowisku kominiarz. Praca kominiarza jest dość specyficzna i wymagająca. Przede wszystkim od swojego przedstawiciela. Aby być kominiarzem musisz przygotować się na spory wysiłek fizyczny i to w mało przyjemnych warunkach. A zatem powinna cechować Cię naprawdę imponująca kondycja fizyczna. Istotne są zdrowe układy ruchu, krwionośne oraz oddechowe. Pracować będziesz w bezpośrednim kontakcie z nieczystościami, sadzą lub pyłem. To także praca, która zdecydowanie nie jest dla osób, które boją się wysokości – sporo czasu spędzisz na dachu, wiele metrów nad ziemią. Do tego musisz być osobą skrupulatną, dokładną, rzetelną i uczciwą. Przeprowadzane przez Ciebie usługi oraz kontrole nie mają w sobie miejsca na zaniedbania. Od tego zależy drożność kominów, a tym samym bezpieczeństwo całego budynku, zdrowie i życie przebywających w nim osób. Nie można dopuszczać do ryzyka występowania pożarów lub zatrucia się czadem.

Kominiarz – Wiedza teoretyczna

Nie bez znaczenia jest też Twoje zaopatrzenie się w rzetelną wiedzę na temat architektoniki, typologii mieszkań oraz funkcji i rodzajów kominów. To praca, która wymaga stałego aktualizowania wiedzy na temat nowych technologii, narzędzi, systemów wentylacyjnych oraz sposobów usuwania dymu z centrów grzewczych.

Kominiarz – Wykształcenie zawodowe

By jednak móc efektywnie wykonywać swoją pracę, potrzebne będzie  Ci odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Takie możesz uzyskać na kilka sposobów. Najczęściej wybierany to wybór odpowiedniej szkoły zawodowej – na przykład szkoła branżowa w zawodzie kominiarza lub szkoła kierunkowa i policealna. Dobrym podglebiem jest też szkoła branżowa lub technikum o profilu budowlanym. W ten sposób będziesz miał wykształcenie średnie zawodowe oraz spędzisz mnóstwo godzin pod okiem doświadczonych kominiarzy. Pokażą Ci oni praktyczne aspekty tego zawodu. A także czekać będą Cię zajęcia teoretyczne. Takie przygotowanie wiedzę do egzaminu czeladniczego. To ważne – bez jego zdania, nie możesz wykonywać pracy kominiarza.

Kominiarz – Uprawnienia kominiarskie

Do takiego egzaminu doprowadzić może Cię też trzyletnia praktyka – nawet bez formalnego wykształcenia – pod okiem mistrza kominiarstwa. To najwyższy tytuł w hierarchii zawodowej. Zdanie egzaminu czeladniczego to nie tylko formalność. Przysługiwać Ci będą stosowne uprawnienia. Egzamin składa się z dwóch części:

  • pisemnej – to zestaw pytań z zakresu rachunkowości zawodowej, zasad BHP w pracy kominiarza, przepisów prawa pracy, zasad ochrony środowiska oraz prowadzenia dokumentacji działalności gospodarczej. Każde poruszone na egzaminie zagadnienie ma do zadania Tobie siedem pytań,
  • ustnej – to rozmowa z komisją egzaminacyjną. Poruszane będą tematy technologii, maszynoznawstwa, materiałoznawstwa. Oprócz tego komisja powierzy Ci tylko zadań praktycznych do wykonania.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *