Press "Enter" to skip to content

Kominiarz na etacie czy na własnej działalności?

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako kominiarz? Najczęściej zatrudnić możesz się w firmach kominiarskich, które pracują albo w dużych spółdzielniach mieszkaniowych, albo prowadzą swoją działalność na wolnym rynku. Podobnie jak sam też możesz taką działalność gospodarczą prowadzić we własnym imieniu. O tym, jaka jest ścieżka do samego zawodu kominiarza, piszemy w artykule Kominiarz – jak zostać? Niemniej, by móc prowadzić działalność gospodarczą wysoce wskazane jest posunięcie się w nieco w hierarchii zawodowej kominiarza. O co chodzi? O tytuł mistrza. Egzamin, który zdajesz po ukończeniu szkoły daje Ci tytuł czeladnika.

Kominiarz – Czy tylko mężczyźni?

Zdecydowana większość przedstawicieli zawodu kominiarza to właśnie panowie. Niemniej stowarzyszenia zawodowe kominiarzy z dumą ogłaszają, że do takiej pracy przekonują się także kobiety. Cenią ich drobiazgowość, łatwość zwracania uwagi na niedopatrzenia, które w tak newralgicznym obszarze jak bezpieczeństwo i wentylacja budynku, są niezwykle istotne. Wedle doniesień samych kominiarzy, w całej Polsce pracuje w tym zawodzie już dwadzieścia pań.

Kominiarz – Własna działalność

Założenie własnego zakładu kominiarskiego nie jest w Polsce problemem. Wykonywać możesz te same usługi, co Twoi potencjalni wyżej wymienieni pracodawcy. Pierwsze kroki jednak musisz postawić w kierunku Urzędu Gminy zarówno stacjonarnie lub internetowo. Musisz złożyć stosowny wniosek o rejestrację w systemie CEIDG, który stanowi rejestr podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli chcesz zarejestrować firmę przez Internet, musisz posiadać tzw. podpis elektroniczny, zwany inaczej profilem zaufanym. Podczas rejestracji przyjdzie Ci wybrać kod działalność z ustawowego katalogu. W przypadku firmy kominiarskiej jest to 81.22.Z – specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych.

Kominiarz – Praca zespołowa

Żeby móc funkcjonować, potrzebni Ci są ludzie. O tym, jakie predyspozycje powinien spełniać kandydat na kominiarza, piszemy w pozostałych naszych publikacjach. Istotna jest zespołowa organizacja pracy. Mistrzowie, którym podlegają czeladnicy oraz najmłodsi uczniowie i pomocnicy. Do tego zdecydowanie potrzebujesz księgowej – jeśli nie stać Cię jeszcze na etatowego pracownika od finansów, zgłoś się do dowolnego biura rachunkowego.

Kominiarz – Twoja siedziba

Jeśli dopiero zaczynasz, a Twoja firma to w zasadzie kilka osób i dobre chęci, możesz swoją siedzibę prowadzić po prostu w domu. Wraz jednak z rozwojem przedsiębiorstwa – zdobyciu renomy, kapitału, pracowników i zleceń – zdecydowanie przyda Ci się niewielki, ale elegancki lokal. Możesz przyjmować w nim klientów oraz wydzielić miejsce na archiwizację danych zgodnie z zaleceniami rozporządzenia RODO. Do tego przyda się strefa dla pracowników, w którym mogą się przebrać i umyć. Oraz magazyn na sprzęt. Całość nie musi przekraczać 40 mkw.

Kominiarz – Sprzęt i wyposażenie

Profesjonalna firma kominiarska – a o takiej przecież myślisz – musi być odpowiednio wyposażona. Przede wszystkim kominiarski sprzęt – zestaw linowy, kamera inspekcyjna z miernikami powietrza, ciśnienia, detektory tlenku węgla, kula, szczota i łyżka kominiarska. Do tego samochód – najlepiej w formie pick-up. Dzięki niemu w sposób niezależny i wygodny dowieziecie materiały i narzędzia w każde miejsce zlecenia. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *