Press "Enter" to skip to content

Jak zostać korektorem? Osoba poprawiająca błędy

Kim jest korektor? Korektor to osoba, która poprawia błędy językowe i stylistyczne napisanych tekstów i materiałów. Pracuje w różnego rodzaju redakcjach, firmach reklamowych albo wydawnictwach. Twoim zadaniem jest sprawdzanie zadanego tekstu i poprawianie go. W świadomości społecznej korektor to ten czepialski od przecinków. Dużo w tym prawdy, ale zawód i praca korektora są nieco bardziej skomplikowane. Sprawdź, w jaki sposób możesz zostać korektorem.

Korektor – Predyspozycje zawodowe

Pierwszym i podstawowym kryterium jest rozległa wiedza na temat języka polskiego. Lub każdego innego, w którym poprawiasz materiały. Znajomość języka to nie tylko umiejętność biegłego nim się posługiwania w celach komunikacyjnych. To znajomość ortografii, interpunkcji, konwenansów językowych. Wiedza jak prawidłowo stosować związki frazeologiczne, idiomy, przysłowia albo kolokwializmy. Oprócz tego potrzebna jest pewna specyficzna forma charakteru. Musisz być osobą nad wyraz drobiazgową w swojej pracy, a przy tym zdolną do koncentracji i skupienia. Wyłapywanie błędów wbrew pozorom nie należy do zajęć łatwych. Błędy nie zawsze są oczywiste i widoczne po pierwszym rzucie okiem. A zatem przydadzą Ci się spore pokłady cierpliwości, skrupulatności, zdolności do koncentracji na zadaniu.

Korektor – Wykształcenie zawodowe

Skoro więc potrzebna jest spora wiedza na temat języka polskiego, powstaje pytanie, czy potrzebne Ci będzie formalne wykształcenie. Teoretycznie nie – istotne są wyłącznie Twoje umiejętności. Jeśli znasz doskonale zasady ortografii i interpunkcji języka polskiego oraz spełniasz inne wymienione wcześniej predyspozycje, szanse na znalezienie przez Ciebie pracy nie są przekreślone. Niemniej studia polonistyczne, dziennikarskie albo edytorskie (względnie liceum o profilu polonistycznym lub humanistycznym) stanowią bardzo dobre podglebie do pracy zawodowej. Podczas takiej nauki masz sporo do czynienia z pisaniem i wyrabianiem w sobie nawyków poprawnego stosowania języka polskiego. Niektórzy pracodawcy wręcz tego wymagają – nie dają się przekonać na zapewnienia o posiadaniu wiedzy językowej bez dowodu na stosowne wykształcenie.

Korektor – Warsztaty i kursy

Dla takich pracodawców (oraz dla Twojego własnego rozwoju) mogą argumentem być specjalne szkolenia i kursy dla przyszłych korektorów. Organizują je same wydawnictwa i redakcje, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe i szkoły dla korektorów. Podczas zajęć poznasz – jeśli potrzebujesz – obsługę edytorów tekstów, utrwalisz znajomość zasad polskiej ortografii i interpunkcji oraz zaliczysz szereg zajęć praktycznych. Te dobitnie pokażą, czy zawód korektora jest dla Ciebie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *