Press "Enter" to skip to content

Jak zostać modelem lub modelką? Model – predyspozycje zawodowe

Musisz wiedzieć, że jest to zawód, w którym przede wszystkim liczy się atrakcyjny wygląd. Uroda oceniana jest bardzo drobiazgowo i bezlitośnie. Kanony piękna zmieniają się wraz z trendami oraz potrzebami danej sesji lub projektu. Potencjalni pracodawcy zwrócą uwagę na każdy element Twojej aparycji. Oczy, usta, kształt nosa, łuków brwiowych i czoła. Istotna jest sylwetka, stosunek wagi do wzrostu, kolor włosów i to, jak są zadbane. Często zwraca się uwagę na wzrost – optymalny dla modela to 172 – 185 cm. Jakkolwiek mało delikatnie to brzmi, kandydat na modela oceniany jest niczym atrakcyjny i wartościowy przedmiot. Który z kolei ma wzbudzać pozytywne skojarzenia z produktem lub przekazem. Bardzo istotne też, abyś jako model miał klasyczną urodę, pozbawioną skaz. Wszelkie blizny, rany, znamiona albo choroby skóry dyskwalifikują z tego zawodu. Brak symetrii ciała, wady postawy również nie są tolerowane. Poza okazjonalnymi przypadkami, w których pracodawca wyraźnie wskazuje swoje oczekiwania.

Kto może zostać modelem?

Najczęściej poszukiwane są młode kobiety w wieku 14 – 25 lat lub ciut starsi mężczyźni w okolicach 18 – 30 lat. Niestety, biologia jest nieubłagana. Najlepiej wyglądamy, gdy jesteśmy młodzi. Faktem jest, że wobec mężczyzn wymagania są nieco mniej restrykcyjne. Bywają projekty, w których potrzebne są dzieci, osoby starsze albo z charakterystyczną urodą. To jednak rzadsze przypadki, przeważnie z myślą o przeprowadzeniu jednej konkretnej kampanii reklamowej. W takich przypadkach miejsce seniorów zajmują często znani aktorzy. Lub inne osoby doświadczone scenicznie i medialnie.

Model – Osobowość też jest ważna

Istotne jest też nie tylko jak wyglądasz, ale też jak się poruszasz i zachowujesz. Twój chód, postawa, mowa ciała i mimika twarzy są natychmiast wychwytywane i oceniane. To też praca, która wymaga specyficznej osobowości. Musisz być śmiały, nie bać się wyzwań, nagości oraz ciężkiej pracy na planach zdjęciowych. To branża, w której konkurencja jest liczna i drapieżna. Potrzebny Ci silny charakter i siła przebicia. Nie jest to zajęcie dla delikatnych i nadwrażliwych osób. Oryginalność, swój styl, własne zdanie pomogą Ci dać się zauważyć pracodawcom i publiczności. Do tego jednak musisz być osobą, z którą dobrze się współpracuje. Słuchasz wskazówek i jesteś otwarty na krytykę. To praca, w której czeka Cię sporo wyrzeczeń, trudu i walki o siebie.

Jak zostać modelem?

Nie ma jednego sposobu, by zostać modelem. Tak zwane szkoły modelek to po prostu kursy, w których wykładowcy opowiedzą Ci o technikach ubioru, dbania o cerę, skórę, figurę i fryzurę. Dowiesz się, w jaki sposób podkreślać swoje walory i w odpowiedni sposób poruszać się po scenie. Wspomną, jak pozować do zdjęć tak, by dobrze współpracować z fotografem. Takie kursy mogą Ci pomóc w karierze, dając praktyczne wskazówki. Jednak najczęściej, młode dziewczyny lub mężczyźni zaczynają od zgłaszania się na castingi, konkursy albo do agencji modeli. Musisz wysłać swoje zgłoszenie. Uwzględnić musisz swoje wymiary, zdjęcie w bieliźnie, stroju kąpielowym lub zupełnie nagie. Jeśli masz zdjęcia wykonane przez profesjonalnych fotografów, jakieś portfolio lub atrakcyjny profil na portalu społecznościowym – warto się tym pochwalić. Tam, dając się zauważyć, możesz liczyć na zaangażowanie w jakimś projekcie, sesji. A może i pokazie. Konkurencja jest bardzo liczna. Wszystko zależy od Twojej urody, osobowości i… szczęścia.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *