Press "Enter" to skip to content

Jak zostać operatorem malowarki drogowej?

Praca na tym stanowisku polega na obsłudze malowarki drogowej. Dzięki niej powstają wszystkie oznaczenia na drogach, placach czy parkingach – takie jak przejścia dla pieszych, linie odgradzające pasy ruchu czy miejsca do zaparkowania dla niepełnosprawnych. O ile praca taka nie wymaga szczególnego wykształcenia – pracodawcy zadowolą się nawet podstawówką, o tyle musisz przejść specjalny kurs i wyrobić sobie uprawnienia.

Operator malowarki drogowej – wymagania

Zarówno pracodawcy jak i firmy szkoleniowe wymagają abyś miał skończone 18 lat, miał prawo jazdy kategorii B lub C, potrafił współpracować w zespole, był dyspozycyjny i chętny do pracy. Oprócz tego, jeszcze przed rozpoczęciem kursu musisz przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do takiej pracy. Zwróć uwagę, czy firma szkoleniowa zwraca koszty tego badania. Jeśli nie, kosztuje ono przeważnie około 200 zł, a wykonać je możesz w gabinecie medycyny pracy.

Operator malowarki drogowej – kurs na operatora malowarki samojezdnej

Kurs na operatora organizowany jest przez firmy szkoleniowe lub samych pracodawców. Ważne, aby wybierać takie, które spełniają wymagania MEN i tym samym ich ukończenie daje uprawnienia zawodowe, specjalny dyplom i certyfikat. Kurs rozłożony jest na kilkadziesiąt – około 50 – 60 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Całość kończy się egzaminem praktycznym.

Operator malowarki drogowej – czego uczy kurs?

Czego konkretnie możesz się nauczyć na kursie? Przede wszystkim obsługi malowarki samojezdnej. Nauczysz się nią sterować oraz wykonywać precyzyjne natryski w kształtach oznaczeń drogowych. Będizesz musiał opanować wszystkie te znaki, sposób prawidłowego umiejscowienia na jezdni. A także dowiesz się jak robić to w zmiennych warunkach atmosferycznych. Poznasz po krótce budowę takiej malowarki oraz najbardziej typowe usterki, jakie ją spotykają i jak je naprawić.

Operator malowarki drogowej – jak wygląda egzamin?

Nie jest on szczególnie skomplikowany. Ma on na celu sprawdzenie tego, ile się nauczyłeś podczas kursu i czy jesteś gotowy by zacząć pracować od zaraz. Egzaminator zapyta o poszczególne oznaczenia drogowe, tego do czego służą. Oraz poprosi Cię o samodzielne ich wykonanie malowarką samojezdną. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *