Press "Enter" to skip to content

Jak zostać przedstawicielem aptecznym?

Praca przedstawiciela aptecznego łączy w sobie cechy przedstawiciela handlowego i medycznego. Zajmujesz się produktami medycznymi, lecz nie oferujesz klientom sprzętu rehabilitacyjnego czy aparatury diagnostycznej. Sprzedajesz wyłącznie leki, suplementy diety, wyroby medyczne i inne produkty, które tworzy firma farmaceutyczna. A skoro sprzedajesz to musisz odwiedzać apteki, placówki służby zdrowia, promować produkty pracodawcy i realizować tym samym plany sprzedażowe założone cyklicznie przez producenta leków. To praca, która wymaga sporych zdolności negocjacyjnych, organizacyjnych, odporności na stres i smykałki do interesów. Wiąże się z dużą mobilnością i codziennymi ambitnymi wyzwaniami. Jeśli jesteś dobry, możesz dobrze zarobić. Jak i gdzie dostać taką pracę?

Przedstawiciel apteczny – wymagania pracodawców

Pracodawcy stawiają sprawę jasno. Zatrudnią Cię, jeśli posiadasz przynajmniej roczne doświadczenie w pracy w farmacji, w handlu lub w innej branży, w której masz kontakt z klientem i zajmujesz się sprzedażą towarów lub usług. Zdecydowanie wymagane jest posiadanie prawa jazdy (ta praca wiąże się z częstymi wyjazdami), znajomość angielskiego w stopniu zaawansowanym, zwłaszcza w kwestii terminologii biznesowej i farmaceutycznej. A także zwracają uwagę na Twoje umiejętności interpersonalne i cechy charakteru. To praca dla osób ambitnych, potrafiących definiować cele i je konkretne realizować. Oferty pracy wspominają też o wyższym wykształceniu. Jakim konkretnie?

Przedstawiciel apteczny – czy potrzebne wykształcenie?

Tak, w tej pracy wykształcenie jest potrzebne. O ile mniejsi producenci farmaceutyczni czy lokalne hurtownie zadowolą się wykształceniem średnim (np. technik handlowiec czy technik logistyk, o ile przejawiasz pozostałe predyspozycje), o tyle więksi pracodawcy zdecydowanie stawiają na przynajmniej licencjat. Dobrym wyborem będą kierunki związane z zarządzaniem, handlem czy finansami. Czy musisz studiować farmację albo biologię? Nie, choć  jest to duży atut w kwestii znajomości branży i produktów medycznych. Musisz wszak orientować się w uwarunkowaniach rynku leków i suplementów diety oraz związanym z nim ustawodawstwem.

Przedstawiciel apteczny – gdzie szukać zatrudnienia?

Pracy na tym stanowisku szukać możesz bezpośrednio u producentów farmaceutycznych lub w hurtowniach farmaceutycznych. Preferowane formy współpracy to oczywiście pełny etat, ale też B2B. Najpierw czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, która ma na celu wybadać Twoje umiejętności negocjacyjne oraz znajomość materii. Firmy często oferują dodatkowe szkolenia, wyjazdowe konferencje, ubezpieczenie na życie czy finansowanie zajęć sportowych i prywatnego leczenia. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *