Press "Enter" to skip to content

Jak zostać recepcjonistą? Sprawdź wstępne wymagania w pracy jako recepcjonista

 

Wstępne wymagania w pracy recepcjonisty. Wymagania co do pracy w zawodzie recepcjonisty potrafią się znacząco różnić. Dzieje się tak w zależności o charakteru, prestiżu i wielkości hotelu lub lokalu, w którym zamierzasz pracować. W dużej mierze tyczy się to wykształcenia lub przygotowania merytorycznego jako recepcjonista. O szczegółach opowiemy Ci za moment. Zazwyczaj jednak powtarza się zestaw kilku podstawowych umiejętności, którymi powinieneś móc się wykazać podczas starania o pracę. Bardzo istotna jest znajomość języków obcych. Angielski to standard, dobrze, jeśli potrafisz też porozumieć się w innym dużym języku – niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański. Przynajmniej w stopniu na tyle komunikatywnym, by móc obsłużyć gości i zapewnić im podstawowe informacje. Do tego oczywiście biegła obsługa komputera, programów  i urządzeń biurowych. A także zaliczony kurs z obsługi kasy fiskalnej. Mile widziane zawsze jest doświadczenie i posiadane w związku z nim referencje.

Recepcjonista – Wykształcenie zawodowe

Wykształcenie w zawodzie profesjonalnego recepcjonisty zdobyć możesz na kilku poziomach. Większe i bardziej prestiżowe ośrodki zwykłe są wymagać wyższych studiów. Dobrym wyborem będzie kierunek hotelarstwo albo turystyka i rekreacja wraz z wyborem odpowiedniej specjalizacji – zarządzanie w hotelarstwie, zarządzanie małą firmą. Studia trwają trzy lub pięć lat, w zależności czy poprzestaniesz na tytule licencjata. Studia te dość kompleksowo przygotowują do pracy w branży turystycznej albo hotelarskiej. W przypadku recepcjonisty dobre przygotowanie dają również kierunki administracja, zarządzanie albo księgowość. Podczas studiów czekają Cię – przeważnie w okresie wakacji – dodatkowe praktyki zawodowe, podczas których poznasz praktyczne aspekty pracy jako recepcjonista.

Recepcjonista – Inne formy zdobycia zawodu

Nie wszystkie jednak ośrodki wymagać od Ciebie będą studiów wyższych. W wielu mniejszych hotelach, motelach, wypożyczalniach, teatrach i innych miejscach, gdzie znajduje się recepcja – może wystarczać wykształcenie średnie. Ono zresztą jest dobrym podglebiem do studiów wyższych. Możesz ukończyć technikum hotelarskie albo ekonomiczne. Ono również oferuje Ci zajęcia praktyczne. Nauka trwa pięć lat i daje Ci tytuł zawodowy oraz maturę. Gdy jednak Twoja edukacyjna ścieżka potoczyła się w szkole średniej nieco inaczej, wciąż pozostają szkoły policealne. Albo specjalne kursy z obsługi recepcji. Wykładowcy pokażą Ci jak pracować jako recepcjonista, dowiesz się, jakie są szczegółowe wymagania w tym zawodzie, etyka zawodowa i sposoby na skuteczną obsługę gości hotelowych. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *