Press "Enter" to skip to content

Jak zostać retuszerem?

W pracy retuszera najważniejszym aspektem jest poprawa wizualna zdjęć i ilustracji. Usuwanie niedoborów urody, zmiana kolorystyki, poprawa widoczności i ostrości czy drobny fotomontaż. Czyli tzw. retusz zdjęć. To odmiana zawodu fotografa lub grafika komputerowego. Często te profesje występują jednocześnie, dając możliwości na więcej zleceń i bardziej efektywną pracę. Jak zostać takim specjalistą od retuszu i dać się zauważyć pracodawcom?

Retuszer – czy potrzebne wykształcenie?

Czy w tej pracy musisz mieć konkretne, kierunkowe wykształcenie? Czy dyplom wyższej uczelni automatycznie sprawia, że Twoje szanse na zlecenia rosną? Niekoniecznie. Studia fotograficzne na ASP, grafika komputerowa czy specjalizacja w retuszu fotografii rzeczywiście przygotowują do pracy. Dają wiedzę, kontekst kulturowy, uczą nie tylko obsługi programów komputerowych do retuszu, ale także pojęcia o sztuce jako takiej, środkach przekazu, znaczenia światłocieni i symboliki koloru. Studia mają tą wadę, że są mają z góry określony, wieloletni program nauczania, którego nie jesteś w stanie przeskoczyć, przyśpieszyć ani wybrać tylko to, co potrzebujesz do pracy.

Retuszer – kursy i własne doświadczenie

Inną formą zdobycia warsztatu zawodowego jest uczestnictwo w kursach retuszu zdjęć i ilustracji. Występują one zarówno w formie płatnej, organizowane przez uczelnie, firmy szkoleniowe i fotograficzne czy bezpłatnej, jako internetowe tutoriale albo e-booki. One również dobrze uczą praktyki retuszu, stosowanych zasad i patentów na efekty. Wiele też możesz nauczyć się samodzielnie, czy to metodą prób i błędów, czy po prostu zyskując doświadczenie w wykonywaniu początkowo bardzo prostych zleceń – pokroju usuwania tła.

Retuszer – musisz mieć co pokazać

Tak naprawdę w tej pracy ważne są umiejętności i talent. Zarówno dla retuszera i fotografa dyplom ASP czy certyfikaty ukończenia kursów mają o tyle wartość, o ile przekładają się na konkretne efekty. Takie jak Twoje własne prace, którymi możesz się pochwalić. Nie posiadając oka do fotografii, poczucia estetyki, wyczucia tonów i zwyczajnie drygu do tej pracy, nawet najlepsi wykładowcy niewiele pomogą. A dla pracodawców czy zleceniodawców najważniejsze jest to, co potrafisz. Kolekcjonuj wszystkie swoje prace graficzne, fotograficzne i dokonane retusze. Każdy przedstawiciel tych zawodów przyznaje, że podstawa to mocne portfolio. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *