Press "Enter" to skip to content

Jak zostać rewizorem kolejowym?

Praca rewizora kolejowego to połączenie tajemniczego klienta i konduktora. Twoim zadaniem jest w sposób anonimowy kontrolować przestrzeganie procedur przez pracowników PKP. Zwracasz uwagę na to jak przebiega podróż, jak rzetelnie sprawdzane są bilety, dokumenty tożsamości. Obserwujesz jakość obsługi czy kulturę osobistą konduktorów. Kontrolujesz też stan techniczny taboru. Ze wszystkiego sporządzasz stosowne raporty pokontrolne. Jak dostać taką pracę?

Rewizor kolejowy – wykształcenie

Żeby zdobyć funkcję rewizora kolejowego musisz najpierw zatrudnić się w PKP. Z kolei  by pracować na kolei, musisz ukończyć przynajmniej szkołę średnią w zawodzie technik transportu kolejowego. Atutem będzie wykształcenie wyższe. Dobrym wyborem są kierunki związane z tematyką transportu kolejowego – transport lądowy, ale też handel, prawo czy ekonomia. W zależności od tego, na jakie stanowisko w PKP aplikujesz (związane bardziej z obsługą taboru, administracją czy zarządzaniem).

Rewizor kolejowy – mianowanie na rewizora

Rewizorem kolejowym może zostać wyłącznie pracownik PKP. Musisz przepracować minimum 5 lat oraz wykazywać nienaganny stosunek do pracy. Oraz zdobyć zaufanie pracodawcy. Praktyką jest powoływanie osób lojalnych i dających nadzieję, że przeprowadzać kontrole będą w sposób rzetelny i zgodny z procedurami.

Rewizor kolejowy – kurs na rewizora i egzamin

Mianowanie przez PKP to jeszcze nie wszystko. Procedury mówią, że musisz odbyć szkolenie na to stanowisko oraz zdać z niego egzamin. Zapoznasz się ze strukturą i przeznaczeniem wewnętrznymi wydawnictwami o charakterze służbowym – rozkłady jazdy, informatory, taryfy, regulamin, instrukcje czy dodatki (1 i 2) do wewnętrznego rozkładu jazdy. Dokładnie poznasz procedury prawidłowe odprawy i obsługi pasażerów, kontroli biletów i stanu technicznego taboru. Musisz potrafić weryfikować legalność oficjalnych druków, pieczątek czy banknotów. W razie czego też udzielać pierwszej pomocy.

Rewizor kolejowy – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie, jako się rzekło, zdobyć możesz wyłącznie w ramach spółek spod szyldu PKP. Koleje nie zatrudniają zewnętrznych rewizorów. Bazują wyłącznie na zaufanych pracownikach. Wedle oficjalnych danych, zarobki na tym stanowisku wahają się między 4000 zł brutto a 6000 zł brutto. Zachowujesz też wszystkie dodatki do pensji czy przywileje, które przysługują pracownikom kolei. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *