Press "Enter" to skip to content

Jak zostać specjalistą ds. analizy kredytowej?

Ta nieco tajemnicza nazwa stanowiska pracy oznacza osobę, która w banku odpowiedzialna będzie za decydowanie o udzielaniu kredytu klientom. Chodzi o analizę wniosku, weryfikację spełnienia przez klienta kryteriów przyznania kredytu. Oraz oceny, jak dalece ryzykowne (lub opłacalne) jest udzielenie kredytu w każdym konkretnym przypadku. Klientami mogą być osoby fizyczne, firmy, ale też i duże podmioty – rządowe, samorządowe lub też międzynarodowe korporacje. Każdy z tych przypadków wymaga posiadania nieco innego doświadczenia i wiedzy w kwestii analizy kredytowej. A zatem na to stanowisko może być kilka rodzajów kryteriów rekrutacji w banku.

Specjalista ds. analizy kredytowej – wykształcenie zawodowe

To zdecydowanie praca dla osób przygotowanych merytorycznie. Banki wymagają wykształcenia wyższego, przynajmniej na poziomie licencjata, z zakresu bankowości, finansów albo ekonomii. Wykształcenie średnie – takie jak technik ekonomista i inne pokrewne – są dobrym podglebiem by podjąć wyższe studia w bankowości. Nie wystarczą jednak, by pracować w banku w Biurze Analiz Kredytowych. Sam dyplom szkoły wyższej jednak nie zawsze też wystarcza.

Specjalista ds. analizy kredytowej – wymagania pracodawców

Oprócz wykształcenia kierunkowego, pracodawcy – czyli banki – będą wymagali od Ciebie konkretnych umiejętności i wiedzy. Przede wszystkim istotna i wskazywana w ofertach pracy jest znajomość rodzajów produktów bankowych czy produktów finansowych. Podobnie jak zasad udzielania kredytu oraz mnóstwo skutków prawnych, które się z tym wiążą. Musisz wiedzieć, jakie są rodzaje kredytów, komu i dlaczego się ich udziela. Oraz nade wszystko – jakie wiążą się z tym ryzyka. W zależności od szczebla w hierarchii bankowej stanowiska, na które się piszesz, może (lub nie) być wymagane od Ciebie posiadanie doświadczenia. Wliczane są w to także te staże, które odbywałeś podczas studiów lub udzielił Ci ich urząd pracy. Banki w ofertach pracy wskazują na potrzebę doświadczenia w analizie ekonomicznej i finansowej, rachunkowości podmiotów gospodarczych, prawnych formach zabezpieczeń kredytowych i analizie ryzyka. Doświadczenie najlepiej, jeśli jest minimum dwu lub trzy letnie. Do tego oczywiście istotna jest znajomość przepisów prawa bankowego, handlowego i cywilnego.

Specjalista ds. analizy kredytowej – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim w bankach. Konkretnie w biurach analiz kredytowych lub departamentach analiz kredytowych. Te dwa piony nieco różnią się od siebie kompetencjami, z czego departament zajmuje się udzielaniem kredytów większym podmiotom. Ofert pracy szukać musisz bezpośrednio na stronach internetowych banków lub portalach ogłoszeniowych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *