Press "Enter" to skip to content

Jak zostać specjalistą ds. stosunków międzynarodowych?

Stosunki międzynarodowe to dość popularny kierunek studiów wśród ofert polskich uczelni. Możesz je znaleźć na praktycznie każdej wyższej szkole, która ma swoje skrzydło humanistyczne lub politologiczne. Studia poruszają zagadnienia prawne, socjologiczne, historyczne jak i ekonomiczne. Wszystko pod kątem dostrzeżenia skomplikowanych uwarunkowań, wedle których sprawowane są stosunki między państwami lub blokami tych państw. Studia mają na celu pokazanie, z czego biorą się zależności między krajami, dlaczego i jak na politykę poszczególnych rządów wpływa kultura, religia, gospodarka lub uwarunkowania geograficzne, socjologiczne i ekonomiczne. Studia możesz ukończyć zarówno jako jednolite lub podzielone na I i II stopień – odpowiednio licencjat i magisterka. Ukończenie tego typu studiów to jedna z podstawowych form zdobycia przygotowania zawodowego do pracy na stanowiskach związanych ze stosunkami międzynarodowymi, międzynarodowym obrotem gospodarczym, społecznym, politycznym albo kulturalnym.

Specjalista ds. stosunków międzynarodowych – specjalizacje zawodowe

Oczywiście studia traktujące o stosunkach międzynarodowych, poza segmentem ogólnym, oferują też bardziej uściślone i zawężone specjalizacje. Wyboru dokonujesz zazwyczaj w okolicach drugiego lub trzeciego roku. Możesz rozwijać wiedzę i umiejętności w zakresie międzynarodowego biznesu, stosunków międzykulturalnych, sposobów prowadzenia polityki zagranicznej oraz specyfiki i szkoły polskiej dyplomacji. Możesz też skupić się na poszczególnych regionach świata – na przykład okręg kultury zrzeszonej w Unii Europejskiej, świat obu Ameryk, Azji albo Afryki. Zagadnienie stosunków międzynarodowy jest obszerne i pozwala przygotować się do naprawdę różnych funkcji zawodowych, które możesz sprawować.

Specjalista ds. stosunków międzynarodowych – dyplomacja jako kierunek studiów

Alternatywą do studiowania stosunków międzynarodowych jest kierunek dyplomacja. Nie jest on aż tak często spotykany jak stosunki międzynarodowy w ofertach polskich uczelni, lecz pojawia się. Dobrym przykładem jest Uniwersytet Gdański. Te studia również oscylują wokół zasad współistnienia państw i prowadzenia polityki zagranicznej. Większy nacisk kładziony jest tu na przygotowanie politologiczne oraz do pracy w placówkach dyplomatycznych. Poznasz zasady protokołu dyplomatycznego, nauczysz się języków, sposobów zarządzania i marketingu politycznego. A także nacisk kładziony będzie na zdolności miękkie – umiejętności komunikacji, asertywności i mediacji. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *