Press "Enter" to skip to content

Jak zostać specjalistą ds. walidacji?

Specjalista ds. walidacji, ds. kwalifikacji albo zapewnienia jakości. Stanowisko pracy różnie się nazywa w różnych firmach. W każdym przypadku chodzi o osobę, która – samodzielnie lub w zespole asystentów – zajmuje się procesami walidacji i kwalifikacji. W skrócie chodzi o testowanie sprzętu, produktu czy narzędzi produkcji pod kątem spełnienia norm jakościowych i użytkowych. Całość kończy się walidacją, czyli stwierdzeniem, że testowane obiekty są bezpieczne i mogą być stosowane. To praca, która wymaga doświadczenia, znajomości branży, umiejętności technicznych, orientacji w przepisach prawa i normach jakościowych. A także dokładności, zdolności analitycznych i organizacyjnych. Jak i gdzie dostać taką pracę?

Specjalista ds. walidacji – wykształcenie

Zdecydowanie preferowane jest wyższe wykształcenie branżowe. W zależności od niej może być to biotechnologia, farmacja, elektronika, automatyka, robotyka czy nawet dietetyka. Znajomość materii jest niezwykle istotna, gdyż testowane przez Ciebie obiekty muszą być sprawdzone także pod względem jej użyteczności w celach stricte związanych z profilem działalności zakładu produkcyjnego.

Specjalista ds. walidacji – wymagania pracodawców

Oprócz dyplomu wyższej uczelni pracodawcy wymagają też znajomości prawa branżowego. Musisz orientować się w procesach kwalifikacji i walidacji przyjętych w danym typie działalności. Przykładowo dla farmacji będą to procesy GMP i założenia prawa farmaceutycznego. Nie zatrudnią Cię też, jeśli będziesz totalnym żółtodziobem. Potrzebują specjalistów z doświadczeniem, choćby jako asystenci w procesach walidacji (piszemy o tym stanowisku w innym artykule). Ogłoszenia o pracę wspominają o minimum 1 – 3 latach doświadczenia i praktycznej znajomości procesów walidacyjnych. W skrócie – awansujesz na stanowisko specjalisty, jeśli masz doświadczenie w przeprowadzaniu testów kwalifikacyjnych w firmie. Wymagany jest język angielski, na wysokim, branżowym poziomie. Pracodawcy zwracają też uwagę na Twoje cechy interpersonalne – zdolności analityczne, organizacyjne, umiejętność współdziałania.

Specjalista ds. walidacji – gdzie do pracy?

Tego typu pracę możesz otrzymać głównie w dużych firmach produkcyjnych. O bardzo różnych branżach. Możesz też zatrudnić się w firmie audytorskiej, która na zlecenie przeprowadza kwalifikacje i walidację zakupionego sprzętu produkcyjnego.

Specjalista ds. walidacji – ile możesz zarobić?

Wedle branżowych doniesień, na tym stanowisku zarobić można od 4000 do około 10 000 zł brutto. W zależności od firmy, jej wielkoci, skali produkcji, profilu działalności, regionu kraju. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *