Press "Enter" to skip to content

Jak zostać strzałowym?

Górnik strzałowy to jedna z funkcji, które pełnić możesz w kopalni. Twoim zadaniem jest wtedy stosowanie materiałów wybuchowych w celu rozkruszenia większych brył surowca i przez to umożliwienie go do wydobycia na powierzchnię. Jednak, by zostać strzałowym, musisz nabrać doświadczenia w pracy na kopalni oraz ukończyć stosowny kurs.

Strzałowy – wymagania wstępne

Przede wszystkim, by otrzymać funkcję strzałowego już musisz być górnikiem. I przepracować pod ziemią w ramach podziemnego ruchu górniczego przez pięć lat. W tym dwa lata w oddziale, którego jednym z zajęć jest prowadzenie robót strzałowych. Musisz mieć też ukończone 24 lata, posiadać wykształcenie średnie techniczne lub z kategorii robotników przemysłowych i rzemieślników. Oprócz tego lekarz musisz stwierdzić, że nie ma u Ciebie żadnych przeciwwskazań zdrowotnych czy psychologicznych do pracy z materiałami wybuchowymi.

Strzałowy – kurs na strzałowego

Kursy na górnika strzałowego organizowane są przez ośrodki szkoleniowe, ośrodki akademickie, a nawet same kopalnie. Najpierw przejść musisz kurs podstawowy. To rozpisany na kilkadziesiąt lub kilkaset godzin cykl zajęć, w którym wykładowcy kompleksowo przekażą Ci wiedzę na temat pracy strzałowego. Dowiesz się, jakie stosuje się materiały wybuchowe i narzędzia, w jakich sytuacjach się je stosuje, jakie stosować środki ochrony zarówno siebie jak i pozostałych kolegów z oddziału. Nauczysz się odpowiednio dobierać materiały wybuchowe do sytuacji i rozpoznawać zawczasu potencjalne zagrożenia – np. zbyt duże ryzyko stężenia metanu w głębszych partiach kopalni. To wiąże się oczywiście także z szeregiem zajęć praktycznych, przy użyciu atrap jak i prawdziwych materiałów wybuchowych. Kursy prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów, którzy mają nie tylko wiedzę, ale i lata doświadczeń w pracy jako strzałowy. Szkolenie podstawowe kończy się egzaminem, którego zdanie uprawnia Cię do pracy w charakterze strzałowego. To jednak nie wszystko. Co około pięć lat musisz przechodzić dodatkowe, specjalistyczne szkolenia uzupełniające. Mają one na celu doskonalić Twój warsztat zawodowy oraz weryfikować Twoje umiejętności.

Strzałowy – wymagane uprawnienia

Czy do pracy jako strzałowy potrzebne są jakieś specjalne formalne uprawnienia? Tak, ale w zupełności załatwia je ukończenie kursu. Prawo mówi, że pracodawca może przydzielić pracownika do pracy z materiałami wybuchowymi tylko pod warunkiem konieczności ich stosowania, ukończenia przez pracownika 21 lat oraz braku przeciwwskazań zdrowotnych, psychologicznych. Oraz taka osoba nie może być w przeszłości karana czy mieć podejrzaną opinię u Policji. Jak widzisz, wymagania na strzałowego są nawet wyższe, co powoduje, że wyczerpują w zupełności wymagania ustawowe. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *