Press "Enter" to skip to content

Jak zostać Św. Mikołajem?

Zapewne nie raz przechodząc przez sklepy czy centra handlowe w okresie około świąt Bożego Narodzenia napotkałeś świętych Mikołajów, którzy obsługują klientów, organizują wesołe zabawy i wręczają dzieciom prezenty. Oczywiście nie byli to prawdziwi święci wprost z odległej Laponii, lecz pracownicy, którzy w ten sposób zabawiali gości wspomnianych przybytków. Czy myślisz, że też mógłbyś sobie w ten sposób dorobić w okresie świąt? Jak zostać świętym Mikołajem?

Św. Mikołaj – predyspozycje do takiej pracy

Praca stylizowanego Mikołaja to zajęcie dla osób o przynajmniej drobnych zdolnościach aktorskich. Istotna jest zdolność do modulacji głosu, wymyślanie zabawnych powiedzonek oraz swego rodzaju podejście do dzieci. Liczy się poczucie humoru, cierpliwość oraz umiejętność rozmawiania z maluchami („czy byłeś w tym roku grzeczny?”). To też zajęcie dla osób cierpliwych i o dobrej kondycji fizycznej. Praca w pięknym, lecz dość ciężkim kostiumie Mikołaja może męczyć, a także trwa przez wiele godzin. Na Twoje szczęście nie ma jednak specjalnych wymogów dotyczących wieku. W tej roli spełnią się zarówno osoby młode jak i grubo po pięćdziesiątce. Dobrze, jeśli posiadasz zdolności wokalne, znasz piosenki świąteczne dla dzieci i potrafisz je wykonać. Taką pracę niejednokrotnie podejmują studenci, którzy chcą sobie dorobić. Raczej jest to praca dla mężczyzn. Kobiety z racji postury i wysokiego głosu mają zbyt utrudnione warunki do pracy jako stylizowany Mikołaj w centrum handlowym.

Św. Mikołaj – przygotowanie do pracy

Przede wszystkim musisz mieć kostium. Niektórzy pracodawcy go zapewniają, choć możesz też załatwić go na własną rękę i pracować w ten sposób jako freelancer lub nawet przedsiębiorca (sprawdź nasz kolejny artykuł na temat pracy jako Mikołaj). Praca najczęściej odbywa się w godzinach popołudniowych, do nawet bardzo późnych. Musisz nastawić się na kontakt z bardzo dużą ilością osób, o bardzo różnym humorze i temperamencie. Dlatego przyda Ci się sporo cierpliwości i asertywności do pracy z nimi.  

Św. Mikołaj – gdzie możesz szukać zleceń?

Takie usługi sezonowego Mikołaja zechcą zlecić Ci przede wszystkim ośrodki handlowe – galerie handlowe, centra, sklepy, a nawet zakłady usługowe. Oprócz tego zatrudnienie dla stylizowanego Mikołaja może spotkać Cię w szkołach, przedszkolach, ośrodkach dla młodzieży, sanatoriach, parafiach. Mikołaja zamawiają też osoby prywatne – taka usługa jest droższa, ale sam musisz zadbać o dojazd, kostium i całe know-how. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *