Press "Enter" to skip to content

Jak zostać taksatorem?

Taksator, zwany też rzeczoznawczą majątkowym, to specjalista od liczenia lub szacowania stanu majątkowego. Zarówno w kwestii dóbr policzalnych oraz tych mierzalnych obszarowo lub finansowo. Wydaje ekspertyzy, które są podstawą do postępowań sądowych, odszkodowawczych lub gospodarczych. By jednak w ten sposób pracować, musisz spełniać pewne predyspozycje, odpowiednio się wykształcić i wyrobić sobie uprawnienia.

Taksator – wykształcenie zawodowe

Jednym z niezbędnych wymogów do pracy jako taksator jest ukończenie studiów wyższych? Jakich konkretnie? Prawo nie wskazuje konkretnych kierunków. Ważne, aby były one na poziomie magisterskim lub podyplomowym i dotyczyły tematyki związanej z wyceną stanu majątkowego czy nieruchomości. W zależności do typu taksatora, którym chcesz być może być to nawet tematyka leśna i dotycząca liczenia i oceny drzewostanu. Same studia to jednak nie wszystko.

Taksator – uprawnienia rzeczoznawczy majątkowego

By legalnie pracować jako rzeczoznawca majątkowy musisz wyrobić sobie uprawnienia zawodowe. Bez nich, jeśli podejmiesz pracę, możesz zapłacić nawet 50 000 zł kary. Jakie są wymagania?

  • musisz mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
  • nie możesz być osobą karaną, w tym przede wszystkim za przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, instytucji państwowych i samorządowych czy obrotowi majątkowemu,
  • mieć wspomniane wyższe wykształcenie z zakresu wyceny nieruchomości,
  • tuż po studiach odbyć praktykę zawodową w firmie zajmującej się wyceną i szacunkiem majątkowym – najczęściej w charakterze asystenta,
  • zdać egzamin państwowy na rzeczoznawcę majątkowego.

Taksator – praktyka zawodowa

Praktykę zawodową odbyć musisz w firmie zajmującej się wyceną nieruchomości. Zajmować tam się będziesz sporządzaniem prawdziwych i wiążących ekspertyz, jednak pod okiem organizatora praktyk. Będziesz określał między innymi wartość nieruchomości lokalowych, przynoszącej lub mogącej przynosić dochód, gruntów, nieruchomości rolnych czy wycen w celu naliczenia opłaty adiacenckiej. Zapoznasz się z zasadami prowadzenia rejestrów i ewidencji sądowych oraz nauczysz się sporządzać prawidłowo dokumenty urzędowe. Niestety, praktyki kosztują. Także Ciebie. W zależności od organizatora zapłacisz musisz maksymalnie połowę kosztów praktyk oraz uiścić opłaty administracyjne, w tym za wydanie książeczki praktyk. Razem wynieść może to nawet 5000 – 7000 zł. Jednakże przy zarobkach taksatora, szybko Ci się to zwróci.  

Taksator – egzamin na rzeczoznawcę majątkowego

Egzamin państwowy składa się z etapu ustnego i pisemnego. Poruszana tematyka dotyczyć będzie przede wszystkim zasad sporządzania wyceny, ale też między innymi prawa podatkowego, budowlanego, międzynarodowych standardów rachunkowości, finansowej oceny inwestowania, rachunku efektywności i opłacalności inwestowania, pojęcia bilansu, aktywów i pasywów, zdolności kredytowej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *