Press "Enter" to skip to content

Jak zostać tynkarzem? Szkoła zawodowa na kierunku tynkarz

 

Podziwiając nowopowstały dom, zapewne nieraz zachwycasz się kunsztem, z jakim go wykonano. Zwłaszcza rzucają się w oczy estetycznie wykonane ściany. Gładkie, wytynkowane i ozdobione. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie praca tynkarza. Zdarzało Ci się kiedyś interesować się taką profesją, jaką jest tynkarz? Sprawdź, w jaki sposób możesz zostać tynkarzem. I czym on się dokładnie zajmuje.

Czym zajmuje się tynkarz?

Jako tynkarz pracować będziesz na budowie lub podczas remontów. Twoim głównym zajęciem będzie przygotowywanie podłoży pod wykonanie tynku, wykonanie zaprawy i właściwego tynku. Działać będziesz na podstawie rysunków i planów. Żeby móc skutecznie pracować, obsługiwać będziesz specjalistyczne maszyny do tworzenia zaprawy. A także narzędzi, za pomocą których ten tynk wykonasz. Tynk kłaść będziesz zarówno na ścianach zewnętrznych jak i w pokoju, także na suficie. W razie potrzeby wygładzasz ścianę oraz murujesz ewentualne dziury. W ten sposób ściany będą estetyczne i zabezpieczone. A stąd prosta droga do ich dowolnego pomalowania lub innej ozdoby. Tynkarz poza tym wykonuje izolacje termiczne, a także tynki ozdobne. Niekiedy zawód ten występuje jako pokrewny lub jednocześnie z murarzem. Na pewno posiadanie umiejętności właściwych dla obu tych zawodów podnosi Twoją atrakcyjność na rynku pracy.  

Tynkarz – Predyspozycje zawodowe

To zdecydowanie wymagająca i ciężka praca fizyczna. Dlatego bardzo wskazane jest, abyś był bardzo silnej kondycji fizycznej. Istotne są tu sprawne układy krążenia, nerwowe i ruchu. Często trzeba będzie przenosić ciężkie materiały i pracować w niewygodnej pozycji przez wiele godzin. Do tego niezdewastowany układ oddechowy. Taka praca często ma charakter niebezpieczny – duże wysokości, pył, chemikalia. Dlatego wskazana jest spora odporność na stres.

Tynkarz – Wykształcenie zawodowe            

Podobnie jak u murarza, dobrym przygotowaniem jest szkoła zawodowa. Wybierając branżową szkołę pierwszego stopnia pod kierunkiem budowlanym lub wprost tynkarskim, uczysz się praktycznej i teoretycznej wiedzy o dbaniu o ściany. Czas swój dzielisz pomiędzy życie szkolne oraz pracę na budowie. W ten sposób poznajesz praktykę tego zawodu, obserwujesz prawdziwych tynkarzy w akcji. Dowiadujesz się o rodzajach tynku, technikach jego wyrabiania i kładzenia. Pracodawca zobowiązuje się do wypłacania Ci drobnego honorarium, a przy tym uczy zawodu. Musisz sprawnie odczytywać dokumentację budowlaną oraz plany budowy. Całość kończy się egzaminem zawodowym. Jego pozytywne zdanie uprawnia Cię do tytułowania się zawodowym tynkarzem.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *