Press "Enter" to skip to content

Kaletnik – jak zostać?

Wyrobnictwo ze skóry nie słabnie na popularności. Lubimy paski, torebki, zegarki lub części garderoby oparte o ten elegancki materiał. Gdy potrzebujesz taki drobiazg sobie wyrobić lub naprawić, udajesz się do kaletnika. Speca od wyrobów ze skóry. O tym, czym są usługi kaletnicze i czym zajmuje się przedstawiciel tego zawodu, piszemy w osobnym artykule. Tym razem opowiemy Ci, w jaki sposób mógłbyś nim zostać.

Predyspozycje zawodowe

Przede wszystkim to zawód z pasji. Musisz kochać skórę i wyroby z niej zrobione. Praca nad nimi wymaga cierpliwości, precyzji i spędzania mnóstwa czasu nad detalami. Dlatego bez odrobiny zaangażowania i zwyczajnej sympatii do tego typu pracy, okaże się ona dla Ciebie mordęgą. Do tego musisz wiedzieć, że to zawód dość unikalny, niemal wymierający. To z kolei sprawia, że możesz na nim nie najgorzej zarobić. Nie oznacza to jednak, że kaletnik stosuje starożytne metody. Pojawiają się nowe narzędzia, specyfiki i materiały potrzebne do tej pracy. Musisz się w nich orientować i zwyczajnie sprawą interesować. W ten sposób możesz podsuwać klientowi lepsze rozwiązania oraz proponować trendy modowe. Zmysł artystyczny i spostrzegawczość, jak najbardziej są pożądane w tym zawodzie.

Szkoła średnia

Kluczowym krokiem to nauki zawodu jest wybór odpowiedniej szkoły średniej. Nie każda szkoła zawodowa lub technikum oferuje ten zawód, ale warto poszukać. Możesz podjąć naukę w szkole branżowej o zawodzie kaletnik lub kształcić się jako technik wyrobów skórzanych. Te dwie ścieżki różnią się między sobą długością cyklu kształcenia oraz nacisku na przedmioty ogólnokształcące. Jako uczeń zawodówki, część tygodnia spędzisz pod okiem prawdziwego kaletnika na zwyczajnej pracy w pracowni. Podczas nauki w technikum, nie ominie Cię kilkutygodniowe, obowiązkowe zaliczenie praktyk. W obu przypadkach uczyć będziesz się o rodzajach skór, sztuce dobierania materiałów, surowców oraz wykonywaniu wyrobów. Nauczysz się sporządzać i czytać dokumentację techniczną oraz obsługiwać specjalistyczne maszyny do wyrobu. Do tego nauczyciele i fachowcy sprzedadzą Ci kilka porad dotyczących organizacji i bezpieczeństwa pracy. Nauka kończy się egzaminem zawodowym, który uprawnia do wykonywania profesji kaletnika.

Gdzie szukać zatrudnienia?

Jako absolwent szkoły zawodowej lub technikum, możesz od razu rozpocząć swoje życie zawodowe. Ponieważ kaletnictwo nie cieszy się gigantyczną popularnością wśród młodych ludzi, każdy taki pracownik jak Ty jest cenny. Pracy szukać możesz w firmach produkcyjnych galanterii skórzanej. A także – jeśli masz do tego warunki, doświadczenie, sprzęt i nieco kapitału – spróbować swoich sił na rynku zakładając własną pracownię kaletniczą. Sprawdź nasz artykuł – Usługi kaletnicze.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *