Press "Enter" to skip to content

Usługi kaletnicze

Jeśli potrzebujesz naprawić albo zamówić na miarę wyrób ze skóry, potrzebujesz jednocześnie usług kaletnika. Profesja ta sięgająca tradycjami wieków przed nami zajmuje się garderobą wykonaną właśnie ze skóry. Naturalna skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Kaletnik zajmuje się odpowiednią jej ochroną przed uszkodzeniami, działaniem wody deszczowej i innych czynników środowiskowych. Ponieważ kaletnik nie tylko odzież skórzaną naprawia i chroni, ale w razie potrzeby, też tworzy, jest to swego rodzaju artysta, który każde ubranie traktuje jak dzieło sztuki.

Co możesz załatwić u kaletnika?

Wyroby z prawdziwej skóry, które jest w stanie stworzyć kaletnik to głównie eleganckie torby, teczki, walizki, paski, portfele, stylowe portmonetki, breloczki, futerały, sakiewki. Zamówisz u niego projekt i wytworzenie tychże. Kaletnik opracuje szablony i modele poszczególnych elementów – to nie domorosły spec, lecz wykształcony i znający się na materiałach i rysunku technicznym profesjonalista. Materiał jest przez niego krojony, wypalany, wytłaczany. A następie klejony, szyty i wykańczany. Za odpowiednią opłatą jest w stanie wytworzyć zamówiony przedmiot od podstaw.

Jak pracuje kaletnik?

Najczęściej pracuje ręcznie, posługując się specjalnymi maszynami do szycia i specjalistycznymi zestawami igieł i nici. Skóra jest twardsza niż jedwab, więc wymaga też specjalnych zdolności manualnych. Kaletnik oczywiście nie tylko wytwarza, ale i naprawia rączki do torebek, zniszczone portfele, urwane paski od spodni, wymieni w skórzanej odzieży zamek, podszewkę w torebce. A nawet zeszyje dziury w skórzanej powierzchni. Jest to zawód elitarny, z tradycjami, toteż możesz się spodziewać, że napotkasz zapalonego miłośnika wyrobów skórnych. Taki nie odwali chałtury i wykona swoją pracę porządnie i z sercem.

Dlaczego właśnie kaletnik?

Wysokiej klasy elegancka torebka ma na celu nie tylko robić estetyczne wrażenie, ale i służyć swoją solidnością przez lata. Do tego w naszych domach jest mnóstwo skórzanych pamiątek rodzinnych, torebek kupionych podczas niezapomnianych wakacji lub drogich dzieł sztuki wyrobniczej, zakupionych za grube pieniądze podczas elitarnych aukcji. Ewentualne poprawki i naprawy w niej nie mogą być wykonane przez byle kogo. To musi być osoba, która po prostu czuje ten fach i kocha wyroby skórzane. Kaletnik jest kimś takim. Jego usługi są szczególnie potrzebne, gdy potrzebujesz dokonać renowacji wyrobów wysokiej klasy. Te przemysłowe i nietrwałe niekiedy są poniżej kompetencji kaletnika. Pomyśl, czy aby tej zniszczonej torebce, stylowej niegdyś walizce po dziadku albo pasku od spodni po ojcu, nie dałoby się nadać drugiego życia? Dobry kaletnik jest w stanie wyczarować nie takie rzeczy.

Dobrze, ale ile usługi kaletnika kosztują?

Na cenę oczywiście wpływ ma rodzaj zlecenia i poziom jego skomplikowania. Wykonanie lub wymiana rączki to torby zaczyna się od 50 zł, do tego przyszycie za 15 zł i umocowanie za kolejne 15 zł. Torba wymagająca wymiany podszewki wyniesie Cię 40 zł, wszycie w niej zamka 20 zł. Skrócisz pasek od spodni za 10 – 15 zł, a sprzączkę wymienisz za 25 zł. Bywają kaletnicy, którzy cenę za swoje usługi obliczają na podstawie poświęconego czasu. Przeważnie godzina jego pracy to około 40 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *