Press "Enter" to skip to content

Komornik – etat czy własna firma?

Słyszysz wielokrotnie, że komornik sądowy pracuje przy sądzie rejonowym. Wiele osób uważa, że to właśnie sąd jest jego pracodawcą. Nic bardziej mylnego. Nie oznacza to jednak, że jako komornik zawsze pracujesz jako klasyczny przedsiębiorca.

Komornik na etacie

Jeżeli jesteś jeszcze na etapie asesora komorniczego lub przechodzisz aplikację, raczej nie jesteś właścicielem swojej firmy. Pracujesz więc u innych komorników, w ich kancelariach na etacie. Twoim pracodawcą jest komornik, a nie sąd. To ważne rozróżnienie, które wiele osób myli. Oprócz tego w takiej kancelarii pracują też inne osoby, które są zwyczajnie potrzebne do jej funkcjonowania. Komornik ma sporo zajęć, więc potrzebuje osoby do sporządzania dokumentacji, obsługi biura i rachunkowości. Wszystkie te osoby pracują tam zazwyczaj etatowo.

Komornik jako przedsiębiorca

Jak wspomnieliśmy, sąd jedynie współpracuje z komornikiem. Nie jest Twoim pracodawcą. Podległy jesteś sądowi o tyle, o ile masz zobowiązania do wyegzekwowania. Nie możesz dowolnie ich ustalać, kierujesz się jedynie wyrokiem lub zarządzeniem. Jesteś więc jako komornik swego rodzaju przedsiębiorcą. Swego rodzaju, ponieważ kancelaria komornicza nie jest klasyczną firmą komercyjną. Swoją działalność musisz wpisać do rejestru REGON. Twoje dochody też nie są jednakowe co miesiąc – zależą od ilość spraw oraz wysokości długów, które egzekwujesz. Piszemy o tym szerzej w artykule Komornik – ile zarabia?

Nie możesz się reklamować

Ponieważ jesteś w pewnym sensie funkcjonariuszem publicznym, Twoja działalność nie ma stricte komercyjnego charakteru. Nie możesz więc reklamować się na rynku oraz zachęcać kogokolwiek do korzystania z Twoich usług. Choć nie jest też tak, że Twoja działalność powinna być tajemnicą. Możesz prowadzić swoją stronę internetową, umieścić szyld. Masz prawo korzystać z charakterystycznej, czerwonej tabliczki. Nie jest też tak, że współpracujesz stale z tym samym sądem. Lub sędzia Ciebie wyznacza do egzekucji długu. Czynią to wierzyciele, którzy mając wyrok w ręku, składają wniosek do sądu, wskazując właśnie na Twoją kancelarię komorniczą.

Własna kancelaria komornicza

Tak pracuje większość pełnoprawnych komorników sądowych. Etaty zarezerwowane są raczej dla asesorów. Bardzo często komornicy nie mają swojej własnej siedziby – częstą praktyką jest wynajem pomieszczeń. Musisz zadbać o powagę swojej kancelarii – potrzebne Ci są osoby do obsługi biura, prowadzenia korespondencji i pomocy we właściwych sprawach egzekucyjnych. Do tego zakupić musisz sprzęt, bieżące zapasy papieru, długopisów oraz opłacić rachunki za media. Zaletą jest to, że pracujesz na własny rachunek i inkasujesz znakomitą część zysków z pracy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *