Press "Enter" to skip to content

Krawiec – zarobki i wyzwania branży

O tym, jak wygląda praca krawca i jak można zostać krawcem, piszemy w osobnych artykułach. Przekonaj się, czy jest to zajęcie lukratywne oraz co ma wpływ na zarobki w tej profesji. Oraz z jakimi wyzwaniami boryka się ta branża.

Głównie wyzwania branży krawieckiej

Szycie w Polsce w małych ośrodkach ma się całkiem dobrze. W małych miejscowościach miejscowe krawcowe polecane są między klientami pocztą pantoflową. Nieco inne realia są w przemyśle. Rynek mody w Polsce głównie boryka się z azjatycką konkurencją, brakiem naprawdę wykwalifikowanych pracowników zdolnych pracować na każdym materiale włókienniczym, przenoszeniem produkcji za granicę w poszukiwaniu niższych kosztów pracy i produkcji oraz wysokie koszty utrzymywania firmy w ogóle.

Mediana zarobków krawca w Polsce

Przeciętnie miesięczne wynagrodzenie krawcowej w Polsce to około 2780 zł brutto. Około połowy krawców w ogóle uzyskuje pensje miedzy 2400 zł a 3300 zł brutto. 25% krawców plasuje się poniżej tego pułapu i zarabia poniżej 2400 zł. Kolejna ćwierć fachowców z kolei liczyć może na więcej niż 3300 zł brutto. Najlepsze zarobki dla krawca zazwyczaj są w województwach mazowieckim, łódzkim i śląskim. Gorzej jest w podkarpackim, lubuskim i warmińsko – mazurskim.

Ile zarabia przemysłowy krawiec?

Niewątpliwie nadal jest to zawód z kategorii deficytowych oraz wymaga zdolności i umiejętności dość specyficznych – takich jak obsługa maszyny do szycia i technik zawodowych. Z racji tego wydawać by się mogło, że zarobki powinny być dość znaczące i oscylować w okolicach średniej krajowej – wszak mniejsza dostępność do fachowca zwiększa cenę. Na szwaczki i krawcowe jest duże zapotrzebowanie, a możliwości rekrutacyjne są mocno ograniczone. Tym samym korzystnie wpływa to na wysokość pensji tychże fachowców. Z racji charakteru tego zawodu (wykonywanie pracy na sztuki) praca często przybiera formę akordu. Wbrew pozorom jest to dość korzystny system wypłacania wynagrodzenia, ponieważ premiuje wprawę i fach w ręku. Tak zresztą przyznają sami zainteresowani. Według branżowych serwisów przeciętnie w Polsce krawcowe w dużych zakładach przemysłowych zarabiają między 3500 a 5000 zł brutto miesięcznie. Zwłaszcza jeśli pracują w dużych szwalniach oraz mają skomplikowane zlecenia, oraz pracują na specjalnych materiałach. Nieco gorzej jest w przypadku ofert pracy w PUP. W 2019 roku te, które oferowały więcej niż 3000 zł brutto miesięcznie to ledwie 72 oferty. Te powyżej 4000 zł, już tylko 11. Znacznie więcej, bo 671 dotyczyło pracy za pieniądze błąkające się w okolicach minimalnej pensji.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *