Press "Enter" to skip to content

Naprawianie obuwia – kogo wybrać i ile to kosztuje?

Kupno nowych butów to radość – w końcu mają pasować do Twojego charakteru, być stylowe i wyróżniać się. Tym bardziej boli, gdy z czasem nieco stają się podniszczone. Zakup nowych co prawda nie jest dziś żadnym problemem, ale czy naprawdę musisz wyrzucać wciąż całkiem sprawną parę? Dobry szewc pomoże w codziennych problemach z obuwiem. Niezależnie, czy przyniesiesz mu buty sportowe, zimowe, eleganckie, wyjściowe albo całkiem specjalistyczne, zawodowe. Oprócz tego, naprawiając buty, a nie wyrzucając je, chronisz środowisko. A jest to szczególnie cenione w dzisiejszych czasach.

Gdzie najlepiej naprawiać buty?

Niejedna osoba, którą spytasz, przyzna, że warto zainwestować ciut większe pieniądze w jedną, ale solidną parę butów. Takie posłużą na wiele sezonów, a jeśli się uszkodzą — co jest normalne w wyniku codziennej eksploatacji — nie ulegną takiemu zniszczeniu, by nie dało się ich naprawić. Takie rozwiązanie długofalowo jest też wymiernie tańsze. Zapewne znasz powiedzenie „nie stać mnie na tanie rzeczy”. Ma to sens. Za dobre buty płacisz raz, a drobne naprawy kosztują znacznie mniej niż wymiana całej pary, która ledwo starszy na sezon. Dobry fachowiec będzie wiedział jak się zająć Twoją parą. Zakłady szewskie nie są aż tak wymarłe, jak mogłoby się wydawać. Niezależnie, czy mieszkasz w małej miejscowości, czy w dużym mieście, w okolicach rynku lub galerii handlowych znajdziesz punkt, w którym naprawisz swoje buty. Wymiana fleków, drobna renowacja, wymiana siatki w butach sportach albo gruntowna wymiana podeszwy, wymiana klamerki, zamka, rozciąganie buta – któż tego nie zna? Rozejrzyj się w swojej okolicy za zakładem szewskim. Fachowiec rozpozna problem i będzie wiedział jak prawidłowo mu zaradzić. Takie zakłady mają też szereg usług dodatkowych – kupno sznurówek, pasków, preparatów do pielęgnacji obuwia.

Czy wszystkie buty mogę naprawiać u szewca?

W zasadzie tak. Jak wspomnieliśmy, dobry fachowiec nie przestraszy się butów sportowych, ani eleganckich. Będzie wiedział jak podejść do tego specyficznego, ortopedycznego, artystycznego, wspinaczkowego, tanecznego lub służbowego. Być może obawiasz się, że obuwie skórzane, które wymaga szczególnej troski, może stanowić wyzwanie. Skrzypienie butów, pękanie skóry – to wszystko załatwisz u szewca. Niech świadczy o tym fakt, że niektóre firmy i instytucje takie jak ośrodki zdrowia, teatry mają w swoich szeregach szewców, którzy na bieżąco naprawiają zużywające się obuwie wykorzystywane w pracy.

Ile to kosztuje?

Jak zawsze, cena za usługi szewskie może być zróżnicowana dość znacząco. Wpływ na to ma lokalizacja, warunki rynkowe, renoma zakładu oraz typ usługi. Niemniej przyjmuje się, że typowa naprawa buta to około 25 – 45 zł. Klejenie obuwia to z kolei koszt 10 – 30 zł. W zależności od ilości dziur i problemów do załatania. Wyrównanie czubków wyniesie Cię 25 zł, a naprawa gumowej podeszwy, która na przykład się starła to koszt od 20 zł. Chyba że przyniesiesz buty sportowe. Wtedy cena zaczyna się od 30 zł.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *