Press "Enter" to skip to content

Szewc – czym się zajmuje i predyspozycje do zawodu

Rzemiosło szewca polega zazwyczaj na naprawie i wyrobnictwie obuwia. Mimo że zakup nowych butów nie jest już wydatkiem, który rujnuje domowy budżet, usługi szewca nadal nie słabną na popularności. Obuwie produkowane jest masowo, lecz niekiedy cierpi na tym jakość i solidność wykonania. Wiele osób wciąż stawia na mocne, skórzane buty, które jednak czasami wymagają drobnych napraw. Nie ma powodu, by je wyrzucać, skoro dobry szewc jest w stanie nadać im kolejne życie.

Czym zajmuje się szewc?

Naprawa butów to dość pojemne określenie. Zaniesiesz do szewca każdy rodzaj butów – damskie, męskie lub dziecięce. Nie zdziwią go ani półbuty, ani kozaki, czółenka, japonki, sandały, a nawet botki. Niektórzy szewcy specjalizują się w specyficznym rodzaju obuwia – artystycznym, ślubnym, wizytowym, sportowym, roboczym, rehabilitacyjnym albo teatralnym. Każdy zakład szewski ma swój określony zakres usług. Najczęściej znajdziesz w nim naprawę buta zarówno od strony cholewki, jak i podeszwy. Szewc pomaluje but, impregnuje go, podkreśl lub zmieni kolorystykę. W razie potrzeby rozciągnie go tak, aby zmieściła się w nich Twoja stopa. Gdy się zniszczą, zeszyje je, wymienić podeszwę, która się starła. Podobnie szewc potrafi buty zwęzić, skrócić cholewkę, wszyć zamek, wymienić klamerkę. Kobiety często zanoszą swoje buty do szewca w celu wymiany fleków, obcasów. Lub by je podbić i zabezpieczyć antypoślizgową gumą. Dobremu fachowcowi w tym zawodzie niestraszne będą też do naprawy podniszczone buty na przykład po przygodzie z psem. Ubytki w podeszwach i cholewkach jest w stanie prawidłowo uzupełnić. Jednak szewc nie zajmuje się wyłącznie butami. Potrafi wymienić zamki błyskawiczne w torbie, plecaku lub przyszyć do nich pasek, urwaną rączkę. Drobne zmiany w pasku do spodni, takie jak dorabianie dziurek lub skrócenie czynią pracę szewca nieco podobną do tej krawca.

Jaki jest dobry szewc?

Przede wszystkim musi lubić swoją pracę. To powoduje, że łatwiej złapie fach w ręku oraz będzie wykonywał swoją pracę z większą starannością i odpowiedzialnością. Każda naprawa lub stworzony but to będzie jego kolejne trofeum. Istotne jest też odpowiednie wykształcenie i praktyka. Szewcem można zostać po ukończeniu szkoły zawodowej lub specjalistycznych kursów zawodowych organizowanych przez izby rzemieślnicze, lub urzędy pracy.

Ile zapłacisz za usługi szewca?

Poszczególni fachowcy oraz całe zakłady szewskie różnią się między sobą ofertą i jakością usług. To wymusza między nimi konkurencję. Na cenę wpływ ma też lokalizacja, wielkość miasta oraz ogólna zamożność społeczności. Przyjmuje się jednak, że za wymianę fleków zapłacisz około 10 zł, o ile mówimy o obuwiu damskim. W męskim cena ta zaczyna się od 15 zł. Rozciąganie każdego typu obuwia to przykładowo 8 – 20 zł, zaś wymiana obcasów już wyniesie cię nawet 40 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *