Press "Enter" to skip to content

Pracownik fast food na etacie czy we własnej firmie?

Pracę tego typu znaleźć możesz w wielu miejscach. Punkty fast food są niemal wszędzie – w dużych i małych miastach, na wsi czy szczególnie w okolicach turystycznych. Nie powinieneś mieć zatem większych problemów ze znalezieniem potencjalnego miejsca pracy. Wielu pracodawców wprost ogłasza, że potrzebuje pomocników, zwłaszcza w okresie letnim lub wzmożonej turystyki zimowej. O takiej pracy piszemy w pozostałych artykułach. Tym razem zastanówmy się, w jaki sposób Ty mógłbyś założyć własny fast food i na tym zarabiać.

Fast food – założenie działalności

Podstawą każdego biznesu jest opracowanie biznesplanu, zdobycie funduszy i złożenie wniosku o wpis do CEiDG. Musisz przemyśleć inwestycję, sprawdzić rentowność lokalnego rynku, przeanalizować potencjalne zagrożenia. Zwróć uwagę, czy w Twojej okolicy nie ma już przesytu lokali typu fast food, restauracji i pizzerii. Zobacz, jakie są ceny wynajmu lub kupna lokali, sprzętu oraz jakie są warunki pozyskania  dodatkowych funduszy – kredyt lub dotacja. Formalności przy zakładaniu działalności załatwisz w urzędzie gminy lub przez Internet.

Fast food – lokal i wyposażenie

Lokalizacja knajpy jest bardzo istotna. Musi być w widocznym miejscu, najlepiej uczęszczanym, tak aby rzucała się w oczy klientom. Wiele lokali znajduje się w pobliżu dworców, galerii handlowych, dużych zakładów pracy, miejsc wycieczek czy wypoczynków. W takich miejscach jednak może mieć miejsce przesyt lokali – musisz polować na okazje wynajmu lub kupna. Albo zaproponować gościom miejsce nieopodal, a cichsze i spokojniejsze. Musisz też zainwestować w niezbędne wyposażenie  – sprzęt do przygotowywania posiłków, lodówka, kuchenka, mikrofala, okap, opiekacz do bułek, frytkownica, roller grill. Wszystko to, łącznie z samym wynajmem, może wynieść na start około 30 000 zł.

Fast food – wymagania sanitarne

Z racji tego, że pracujesz z jedzeniem, do akcji wchodzi sanepid. Stawia on pewne wymogi wobec lokali fast food. Wymagane jest wygospodarowanie miejsca na toalety, solidna wentylacja, posiadanie sprawnych lodówek, szafek na pieczywo i ubrania, dopływu ciepłej wody. Obowiązkowe jest też przedłożenie do zatwierdzenia projektu technologicznego lokalu, wyników badania wody oraz GMP/GHP.

Fast food – serwowane posiłki

Istotna jest też kwestia samych posiłków. Czy stawiasz na klasykę, czy też na coś bardziej oryginalnego. To zależy od lokalnego rynku. W miejscach najbardziej uczęszczanych – ośrodki wypoczynkowe, pobliże ruchliwej drogi, okolice uczelni czy dworca powinieneś mieć zapewniony podstawowy zestaw fast food. Dietę wegańską czy zieloną pozostaw dużym miastom. Warto pomyśleć nad unikalnym patentem – np. bardzo ostre potrawy w ofercie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *