Press "Enter" to skip to content

Tancerz – jak zostać?

Taniec jest z nami od zarania ludzkości. Gdy tańczysz, uwalniasz swoje ciało i pozytywną energię. Relaksuje się ciało i duch. Jednakowoż taniec to tylko rozrywka. To może być też świetne źródło utrzymania. Zwłaszcza jeśli jesteś zawodowym tancerzem i podejmujesz rozmaite związane z ruchem profesje. Jakie są predyspozycje do tego zawodu i jak możesz nim zostać?

Tancerz – predyspozycje i wymagania

Na ogół nie stawia się jakichś formalnych wymogów, które musisz spełnić. By móc zostać tancerzem, musisz przede wszystkim czuć do tego powołanie. Zwyczajnie lubić tańczyć, mieć w tym artystyczny zmysł oraz interesować się tańcem jako sztuką. Oraz oczywiście mieć nieco talentu. Oceniane są praktyczne umiejętności. Te nabyte oraz wrodzone. Oprócz tego też warunki zdrowotne – praca tancerza bywa wyczerpująca fizycznie. Dlatego potrzebny Ci będzie mocny układ ruchu — mięśniowy i kostny. Do tego dobra kondycja fizyczna, wcale nie gorsza od tej, którą muszą wykazać się sportowcy. Dobrą podbudową jest równoległe do szkoły podstawowej kształcenie się w szkole tanecznej. Zaliczone kursy lub warsztaty taneczne również mają swoje znaczenie.

Jak zostać tancerzem – szkoła baletowa

Poza posiadanym talentem, predyspozycjami i nabytymi umiejętnościami potrzebne będzie Ci też odpowiednie wykształcenie. Tancerz nie tylko wykonuje logiczne i harmonijne ruchy, ale też potrafi je uzasadnić. Wskazać kontekst historyczny i artystyczny. Dlatego wśród utalentowanych młodych ludzi popularnym wyborem jest szkoła baletowa. Nie uczy ona tylko baletu. Poznasz i rozwiniesz tu wszystkie rodzaje tańca. Ten klasyczny, nowoczesny, ludowy, charakterystyczny. Do zaliczenia będziesz miał zajęcia z rytmiki, partnerowania, akrobatyki, jazzu, pilates, stretchingu, contorionu oraz zasad charakteryzacji. Z teoretycznych zagadnień z kolei czekać Cię będzie przede wszystkim historia tańca, podłoże kulturowe poszczególnych jego odmian. Sprawdzone zostaną Twoje zdolności tworzenia i redagowania audycji muzycznych oraz ogólne umuzykalnienie. Oprócz tego, jako tancerz po szkole baletowej, będziesz mógł próbować swoich sił jako pracownik teatru lub ośrodków kultury. Wobec tego nie ominą Cię zasady charakteryzacji, praktyki sceniczne oraz techniki uzupełniające.

Kursy taneczne

Oprócz szkół baletowych, które mają na celu wypuścić w świat gwiazdy sztuk scenicznych, istnieją też kursy taneczne. Organizują szkoły taneczne, ośrodki kultury oraz podmioty prywatne. Charakteryzują się one dość wąskim i ścisłym wycinkiem sztuki tańca – na przykład kurs tańca towarzyskiego lub nowoczesnego. W ich ramach również będziesz miał do zaliczenia wiadomości teoretyczne. Pod okiem doświadczonych i wyszkolonych instruktorów możesz niemalże od podstaw nauczyć się tańca. Jeżeli pozwalają na to Twoje predyspozycje fizyczne oraz talent, jest to również dobry początek na zrobienie kariery tanecznej. Pamiętaj, że w tym zawodzie liczy się przede wszystkim talent i umiejętności. Wykształcenie jedynie w tym pomaga.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *