Press "Enter" to skip to content

Wymagania wstępne by pracować jako żołnierz zawodowy

Niezależnie od rodzaju wojsk, do których chciałbyś przystąpić jako żołnierz zawodowy, do pełnienia służby zawodowej w Wojsku Polskim musisz spełniać kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim musisz być osobą pełnoletnią, z polskim obywatelstwem, o przynajmniej podstawowym wykształceniu, niekaraną, z nieposzlakowaną opinią, ciesząca się pełnią praw publicznych i zdolności do czynności prawnych. Oprócz tego wymagane jest spełnienie przesłanek zdrowotnych i psychologicznych, co mają do orzeczenia specjaliści. Sprawdź też, ile zarabia żołnierz zawodowy?

Żołnierz zawodowy – Wojskowa Komenda Uzupełnień

To tam powinieneś poczynić swoje pierwsze kroki. Z WKU miałeś zapewne do czynienia w wieku około 18 – 19 lat, gdy zgłaszałeś się na obowiązkową kwalifikację wojskową. Instytucja ta to taka administracja wojskowa. Zajmuje się kadrami, organizacją poboru, kwalifikacji wojskowej. Oraz doborem nowych rekrutów na żołnierza zawodowego. Musisz odnaleźć właściwy dla Ciebie terytorialnie oddział WKU i zgłosić chęć przystąpienia do armii.

Żołnierz zawodowy – ścieżka dla osób z wykształceniem podstawowym

Na początku przeprowadzona zostanie z Tobą wstępna rozmowa kwalifikacyjna. Ma ona na celu poznanie Ciebie przez komisję, ustalenie Twoich motywacji do pełnienia służby oraz wykluczenia okoliczności dyskwalifikujących. Na przykład ewidentne problemy zdrowotne lub problemy z prawem. Następnie poddana próbie zostanie Twoja sprawność fizyczna. Czekać będzie cię marszobieg na dystans 3000 m (dla kobiet 1000 m), ciągłe pływanie przez 12 minut, dwuminutowa sesja skłonów tułowia, podciąganie się na drążku, prostowanie i uginanie ramion na ławce oraz bieg wahadłowy lub w kopertę. Na tej podstawie ocenione zostaną Twoja kondycja i predyspozycje fizyczne do służby wojskowej.

Żołnierz zawodowy – Badania lekarskie i dokumentacja

Jeśli Twoja kondycja fizyczna okazała się obiecująca, czekają Cię teraz szczegółowe badania zdrowotne oraz psychologiczne. Otrzymujesz kartę obiegową z listą badań, na które jesteś kierowany do Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. Oprócz tego jest to moment na kompletowanie dokumentacji dotyczącej Twojej kandydatury. Chodzi o wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych, komplet oświadczeń oraz opinię WKU na Twój temat.

Żołnierz zawodowy – Pozytywna decyzja i kontrakt

Ten zbiór dokumentów WKU przesyła dowódcy jednostki, w której chciałbyś służyć lub zostaniesz oddelegowany. Analiza wieńczona jest decyzją o przyjęciu lub nie Twojej kandydatury do służby w Wojsku Polskim. Jeśli jest pozytywna, otrzymujesz oficjalne powołanie do korpusu szeregowych zawodowych żołnierzy. Tym samym następuje podpisanie przez Ciebie kontraktu, w którym wskazana jest data Twojego stawiennictwa w jednostce oraz rozpoczęcia służby. Musisz zabrać ze sobą kartę powołania od WKU. Tak zaczyna się Twoja służba na rzecz kraju i bezpieczeństwa Polaków. Oraz kariera wojskowa. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *