Press "Enter" to skip to content

Żołnierz zawodowy po studiach – Droga po szczeblach kariery żołnierza zawodowego

W artykule Żołnierz zawodowy – jak zostać? – Wymagania wstępne by pracować jako żołnierz zawodowy,  opisujemy podstawowe wymagania, które musisz spełnić chcąc wstąpić w szeregi armii. Przedstawiona tam ścieżka dotyczy kandydatów, którzy mają wyłącznie minimalne, podstawowe wykształcenie. Sprawa wyglądać może jednak nieco inaczej, jeśli w cywilu zdałeś maturę lub masz wyższe studia.

Żołnierz zawodowy – podoficer i kapral

Być może żołnierzem zawodowym zapragnąłeś zostać już po maturze? Szkoła średnia do czas wyborów oraz dość wciąż ogólnego przygotowania zawodowego. Matura jest sporym atutem w staraniach się o służbę w Wojsku Polskim. Co ciekawe, ukończyć możesz dowolną szkołę średnią, która kończy się maturą – liceum, technikum, liceum dla dorosłych. Wojsko oferuje Ci jednak także dalsze wykształcenie w kierunku wojskowym na jednej z trzech szkół podoficerskich:

  • Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
  • Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie.

Nauka trwa od 3 do 11 miesięcy w zależności od specjalności i statusu kandydata – inny program przewidziany jest dla osoby cywilnej, żołnierza rezerwy albo zawodowego szeregowca. Wstępne szkolenie, daje Ci tytuł podoficera. Ukończenie całego cyklu nauczania – zatrudnienie w Wojsku w stopniu kaprala.

Żołnierz zawodowy – oficer

Wyższe wykształcenie i zawód żołnierza zawodowego jak najbardziej idą ze sobą w parze. W tym wypadku powstaje pytanie, gdzie uzyskałeś wyższe wykształcenie. Jeśli jeszcze w cywilu – szczególnie cenione są informatyka, elektronika, telekomunikacja, mechanika lub budowa maszyn – czeka Cię szkolenie oficerskie i stopień podporucznika. By się na nie dostać musisz zdać wstępny egzamin i przejść rozmowę kwalifikacyjną. Szkolenie trwa odpowiednio 12 miesięcy dla absolwentów studiów ogólnych i 3 miesiąca w przypadku studiów specjalistycznych.  A odbyć możesz je w:

  • Studium Oficerskie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu
  • Studium Oficerskie w Wyższej Szkole Sił Powietrznych w Dęblinie
  • Studium oficerskie w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Przez cały okres szkolenia otrzymujesz żołd i dodatki. Jeśli jednak wolisz od razu kształcić się na uczelni wojskowej, musisz po prostu starać się dostać do jednej z nich:

  • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
  • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

Żołnierz zawodowy – Wymagania fizyczne i psychologiczne

Przedstawione przez nas alternatywne ścieżki wstąpienia w szeregi armii zawodowej stawiają przed kandydatem te same wymagania dotyczące jego stanu zdrowia, kondycji fizycznej, sprawności psychicznej i predyspozycji psychologicznych. Starając się o służbę, przejść musisz ten sam komplet badań oraz poddać się tym samym próbom sprawności fizycznej co kandydaci na stopień szeregowca.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *