Press "Enter" to skip to content

Adwokat i droga do kariery – Jak zostać adwokatem?

Zawód adwokata kojarzy się z dużą erudycją, niesamowitym sztuczkami sądowymi i sukcesem. Gdy wydaje się, że przepisy są bezduszne, adwokat może wyciągnąć nas z tarapatów. Interesuje Cię prawo, a przy tym czujesz, że chciałbyś pomagać innym z problemami? Być może zawód adwokata jest właśnie dla Ciebie. Zanim jednak zaczniesz zdawać na prawo, sprawdź jak długa i wymagająca jest droga do tego zawodu.

Adwokat i kierunek studiów – Studia prawnicze

Pierwszym i absolutnie niezbędnym krokiem jest ukończenie studiów prawniczych. Trwają one pięć lat i czas ten spędzisz na bardzo wymagającej nauce. Absolwenci przyznają, że najcięższy jest pierwszy rok – nawał zajęć i egzamin z prawa rzymskiego to zmora. Pozostałe lata będą przygotowywały Cię do zawodu. Poznasz zasady prawne, ich źródło historyczne, a także wybierzesz specjalizację. Może bardziej interesuje Cię prawo skarbowe, a może cywilne? Adwokat może być też specjalistą od prawa rodzinnego lub handlowego. Niezależnie od tego ćwiczona będzie Twoja retoryka, zdolności logicznego myślenia i wyszukiwania argumentów. Po pięciu latach zostajesz dumnym magistrem prawa. To jednak dopiero pierwszy etap w ścieżce do zostania prawdziwym adwokatem.

Aplikacja adwokacka – egzamin konkursowy

Kolejnym, dość wymagającym krokiem, który musisz zaliczyć to aplikacja adwokacka. To kilkuetapowy proces, który sprawia, że zyskujesz uprawnienia i praktykę zawodową adwokata. Nabór na nią odbywa się rokrocznie we wrześniu. Musisz złożyć wymaganą dokumentację – w tym przede wszystkim dyplom wyższej uczelni studiów prawniczych. Następnie czeka Cię tak zwany egzamin konkursowy. Organizuje go Ministerstwo Sprawiedliwości. Egzamin jest w formie testu, trwa 4 godziny i składa się ze 150 pytań. Jeśli masz ukończony jakiś drugi prawniczy kierunek, dyplom z wyróżnieniem albo certyfikowaną znajomość języków obcych – otrzymujesz dodatkowe punkty.

Adwokat – Lista aplikantów

Gdy już zaliczysz ten trudny egzamin, czeka Cię kolejny krok. W ciągu dwóch lat masz prawo zapisać się na listę aplikantów. Musisz też znaleźć tzw. patrona. To prawnik adwokat, który będzie dbał o Twoje dalsze kształcenie i przebieg aplikacji. Aplikacja trwa trzy i pół roku. W tym czasie wykonywać będziesz pomocnicze prace zawodowe dla patrona. Także te przed sądami. Oprócz tego uczestniczyć będziesz w zajęciach organizowanych przez okręgową lub naczelną radę adwokacką. Do tego musisz odbyć minimum 6-miesięczną praktykę w sądzie, prokuraturze, kancelarii notarialnej lub innej podobnej instytucji.

Egzamin zawodowy na adwokata

Każdy ukończony rok aplikacji adwokackiej musi być zwieńczony stosownym kolokwium. Jednak całość kończy się egzaminem zawodowym. To także test 100 pytań oraz 4 zadania do wykonania – z zakresu prawa karnego, cywilnego, administracyjnego i gospodarczego. Możesz zostać poproszony o sporządzenie aktu oskarżenia lub przygotowanie umowy. Gdy już zaliczysz ten ostatni egzamin, możesz śmiało składać wniosek o wpisanie na listę adwokatów i rozpocząć karierę zawodową.

Ile to kosztuje?

Niestety, aplikacja adwokacka nie jest darmowa. Za każdy rok musisz zapłacić. Opłata szkoleniowa wynosi trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *