Press "Enter" to skip to content

Adwokat i specyfikacja pracy – Jak wygląda praca adwokata?

Adwokat to bardzo szanowany zawód. Wiąże się to z tym, że niejednokrotnie potrafi wyciągnąć z prawnych tarapatów. A przy tym charakteryzuje się sporą wiedzą i zdolnościami rektorskimi. Czy zastanawiałeś się, czym dokładnie zajmuje się adwokat oraz jak wygląda jego praca? Sprawdź nasze ustalenia.

Predyspozycje zawodowe na adwokata

Prawo to Twoja pasja? Bardzo dobrze. Jednak to nie wszystko. Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że nie jest to praca łatwa i lekka. A zaczyna się już od bardzo wymagających studiów i zaliczenia aplikacji adwokackiej – piszemy o tym szerzej w artykule Adwokat – jak zostać? Dlatego jest to zawód dla osób pracowitych, obdarzonych dobrą pamięcią do szczegółów oraz spostrzegawczością. Musisz być dobry w logicznym myśleniu oraz zdolnościach retorycznych. Niekiedy właśnie tymi atutami przekonasz sędziego do racji swojego klienta. Do tego potrzebujesz sporo zdolności interpersonalnych. To praca z ludźmi – klientami, urzędnikami, sędziami i innymi prawnikami. Musisz być życzliwy, potrafiącym słuchać i być otwartym na problemy klienta. A przy tym dociekliwy i zdolny pracować pod presją czasu.                        

Czym zajmuje się adwokat?

Podstawowe Twoje zadania jako adwokata jest udzielanie ludziom pomocy prawnej. Czasem w formie porady, a czasami wręcz przechodząc do konkretnych czynności procesowych. Masz pełne uprawnienia występowania w imieniu osób fizycznych jak i prawnych oraz chronić ich interesów przed sądami. Możesz reprezentować osoby w procesach karnych, skarbowych, administracyjnych albo cywilnych. W ten sposób pomagasz ludziom, którzy nie zawsze do końca zdają sobie sprawę z treści przepisów. Oraz stojącej za nimi logiki i wykładni.

Adwokat – Obsługa klienta

Twój typowy dzień pracy zapewne wygląda w podobny sposób – klient przychodzi do Ciebie z określonym problemem prawnym. Niekiedy bardzo poważnym i obciążającym go. Przedstawia swoje racje oraz oczekuje, że wyciągniesz go z opresji albo przynajmniej polepszysz jego sytuację prawną. Masz prawo odmówić reprezentowania go przed sądem, jeśli nie chcesz. Gdy jednak podejmujesz się obrony, zostajesz jego pełnomocnikiem w danej sprawie. Podpisujecie stosowną umowę. Przygotowujesz za niego dokumentację oraz składasz ją w odpowiednich organach. Stawiasz się wraz z nim na rozprawach i usiłujesz przekonać sąd do jego punktu widzenia. Poza rozprawami spędzasz sporo czasu na czytaniu przepisów, interpretacji oraz obmyślaniu skutecznej linii obrony.

Etyka adwokacka

Podstawową zasadą przyświecającą temu zawodowi jest wiara w prawo do obrony. Które to przysługuje każdemu, nawet najbardziej uwikłanemu w problemy prawne. Profesjonalny adwokat, jeśli już podejmie się obrony, stoi po stronie klienta. Broni go i wierzy w jego wersję. To od Ciebie zależy, jakiego typu przestępstwa wyrzekasz się bronić.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *