Press "Enter" to skip to content

Adwokat i samozatrudnienie – Realia rynku pracy adwokatów

 

W pozostałych artykułach opowiadamy Ci o tym, jak zostać adwokatem i w jaki sposób pracuje adwokat. Możesz też dowiedzieć się, czy takie zajęcie rzeczywiście jest intratne, jak mówi wieść gminna. Tym razem opowiemy Ci o realiach rynku pracy adwokatów oraz o tym gdzie możesz pracować. A może własna działalność gospodarcza jako adwokat jest lepsza?

Adwokat jako wolny zawód

Zawód adwokata uznawany jest za tak zwany zawód wolny. Oznacza to, że nie możesz zwyczajnie zatrudnić się w kancelarii jako etatowy pracownik w oparciu o umowę o pracę. Zaliczając aplikację adwokacją możesz zatrudnić się pod własnym imieniem w kancelarii adwokackiej, zespołach adwokackich lub założyć spółkę adwokacką z innymi prawnikami. Możesz też otworzyć zupełnie samodzielną, własną kancelarię.  

Sytuacja rynku pracy

Każdy rok przynosi nowych absolwentów studiów prawniczych. Garną się oni, by zostać radcami prawnymi, notariuszami, komornikami, a także adwokatami. Zazwyczaj egzamin kończący aplikację zdaje około 70 % osób. To powoduje, że rokrocznie rynek pracy musi pomieścić trzy do pięciu tysięcy nowych kandydatów na adwokata. Pracy dla nich jednak nie brakuje. Zainteresowane są kancelarie adwokackie, firmy, korporacje, urzędy i instytucje państwowe.

Adwokat a radca prawny

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to zawody niemal identyczne. Prawdą jest, że obaj ich przedstawiciele udzielają pomocy prawnej za pieniądze, a także potrafią wyciągnąć z opresji. Obaj też mają uprawnienia, by reprezentować swoich klientów przed sądem lub innymi organami. Uprawienia adwokata są jednak szersze. Jako adwokat możesz reprezentować swoich klientów także w sprawach karnych oraz karnoskarbowych.

Własna kancelaria adwokacka

Założenie własnej kancelarii adwokackiej to często naturalna konsekwencja wyboru takiej ścieżki kariery. Pracować możesz co prawdą w ramach spółki adwokackiej, lecz samodzielna działalność daje Ci pełną swobodę w doborze spraw oraz polityce cenowej. Żeby móc rozpocząć taką działalność, musisz posiadać jakiś lokal (choćby i własne mieszkanie), nieco sprzętu biurowego lub takie biuro wynająć. Oczywiście musisz też mieć ukończoną aplikację adwokacką i być wpisanym na listę adwokatów. Do tego spełnić wszelkie formalności związane z zakładaniem działalności gospodarczej. Masz prawo wywiesić szyld obejmujący godło państwowe i wyrobić sobie pieczątkę. Możesz prowadzić sprawy ogólne albo wysoce wyspecjalizowane. Osób z problemami prawnymi nie brakuje, dlatego nie powinieneś narzekać na brak klientów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *