Press "Enter" to skip to content

Agencje morskie, szukanie zatrudnienia jako marynarz – Własna działalność gospodarcza jako marynarz

Zatrudnienia szukać możesz w firmach prywatnych, które posiadają swoje floty na własny użytek. Transportowy, handlowy, turystyczny, militarny. Jednak warto zacząć od poszukiwania zatrudnienia u tzw. agencji morskich. To instytucje, które mogą znaleźć dla Ciebie pracę albo same z Tobą podpisać umowę. Swoje siedziby mają głównie na Pomorzu, np. w Gdyni. Warto, abyś tam skierował swoje pierwsze kroki w poszukiwaniu zatrudnienia na statku.

Marynarz – Wymagania zawodowe

Oprócz kwalifikacji podstawowych tj. wykształcenie kierunkowe, ukończone kursy z udzielania pierwszej pomocy, przeszkolenia BHP, przeciwpożarowego, organizacji pracy na statku, potrzebne będą Ci też pewne własne umiejętności i predyspozycje. Bardzo istotna w tym zawodzie jest znajomość języków obcych. Angielski to podstawa. Wrażenie zrobi też znajomość niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego albo chińskiego. Niektórzy pracodawcy wymagać też będą innych kwalifikacji. Te zależą od stanowiska, które będziesz pełnić i branży, dla której pracuje załoga statku. Mogą to być kwalifikacje gastronomiczne, logistyczne, spedytorskie, z obsługi broni albo specjalistycznych maszyn.

Marynarz – Badania lekarskie

Do pracy na statku potrzebne będzie Ci też zadbanie o formalności dotyczące Twojego stanu zdrowia. Pierwszym krokiem to wyrobienie sobie tzw. książeczki żeglarskiej. A także świadectwo młodszego marynarza lub młodszego motorzysty. Potrzebny będzie Twój wniosek do odpowiedniego Urzędu Morskiego w wydziale dokumentów żeglarskich. Tam przeprowadzony zostanie test między innymi na podatność i używanie alkoholu i narkotyków.

Marynarz – Zatrudnienie i CV

Zatrudnienie bezpośrednio da Ci armator. To osoba albo cała firma, która zawiaduje statkiem. Są to wspomniane agencje morskie albo firmy pośredniczące funkcjonujące w internecie. Musisz wiedzieć, że choć zawód marynarza należy do trudnych i raczej elitarnych, także i w nim występuje konkurencja. Dlatego przyda Ci się dobrze napisane CV, które uwzględnia wszystkie ukończone przez Ciebie szkoły, uczelnie oraz kwalifikacje dodatkowe – piszemy o tym szerzej w artykule Marynarz – jak zostać? O znajomości języków też wspomnieliśmy – pracować będziesz w międzynarodowych załogach, z różnych części świata i z przedstawicielami niekiedy bardzo odmiennych kultur.

Marynarz na samozatrudnieniu

Podobnie jak w przypadku branży lotniczej, coraz częściej armatorzy wolą nawiązywać współpracę z marynarzami – firmami. Polega to na tym, że pracujesz pod szyldem własnej, jednoosobowej firmy. Daje Ci to względnie niższe podatki dochodowe i składki na ubezpieczenia (choć sam wtedy pokrywasz ZUS). Na ogół powoduje to też wyższą pensję netto. Jednak taka forma współpracy jest znacznie luźniejsza. Łatwiej jest Twojemu pracodawcy ją rozwiązać.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *