Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia marynarz? Sprawdź zarobki marynarzy

Od czego zależą zarobki marynarza? Twoje zarobki w zawodzie marynarz są w pewien sposób regulowane ustaleniami międzynarodowymi – o tym za moment. Jednak nadal zależą od uwarunkowań rynkowych. Oraz Twoich własnych cech. Przede wszystkim wpływ ma stanowisko, które obejmujesz oraz branża, w której pracujesz. Wiadome jest, że jeśli jesteś mniej doświadczony i masz niższe kwalifikacje, zarobisz mniej. Przyjmuje się, że przestajesz być „żółtodziobem” po około trzech latach rejsów. Istotny jest Twój staż zawodowy, który wpływa na awans na kolejne szczeble hierarchii statku. Podobnie jak rodzaje zleceń – więcej zarobisz w branży wydobywczej, paliwowej niż na przykład w towarowej lub turystycznej.

Marynarz – Wielomiesięczne kontrakty

Armatorzy zatrudniają Cię zazwyczaj w oparciu o wielomiesięczne kontrakty. Polegają one na tym, że przez kilka miesięcy w roku nieustannie przebywasz na morzu. Co ważne – tylko za te miesiące spędzone na pracy na statku zarabiasz. A zatem nie zarabiasz wtedy, gdy odpoczywasz w domu z rodziną. Od Ciebie, ale też od podpisanych przez Ciebie umów zależy, ile miesięcy w roku pracujesz, a tym samym, ile zarabiasz.

Ile zarabia marynarz?

O wysokość zarobków marynarzy dba zarządzenie Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF). Wedle niego, minimalna pensja, którą powinieneś zarabiać to 1100 dolarów amerykańskich. Ile realnie zarabiają marynarze? Szeregowi około 1100 – 2000 dolarów. Nieco bardziej doświadczeni starsi marynarze 1300 – 2200 dolarów. Bosman zarobi 1600 – 2500 dolarów, a jeszcze więcej oficer – 3000 $. Najwięcej oczywiście zarabiają stanowiska kierownicze. Starszy oficer to pensja w granicach 5000 – 7000 dolarów, zaś kapitan – najważniejszy i najbardziej odpowiedzialny człowiek na statku – nawet ponad 10 000 dolarów na miesiąc.

Marynarz na emeryturze

Z racji pracy w warunkach szczególnych, wiek, w którym możesz występować o emeryturę jest odpowiednio niższy. Wynosi on dla marynarza dokładnie 60 lat – 55 lat w przypadku kobiet. Oprócz tego musisz mieć zaliczoną ilość lat składkowych – 20 – w tym 15 lat zaliczonych jako praca właśnie w owych warunkach szczególnych. Jeśli z jakiegoś powodu, nie udało Ci się jeszcze spełnić całościowo tych warunków, możesz wystąpić o tzw. emeryturę pomostową. Polega to na tym, że – w razie zaliczenia lat pracy, ale młodszego niż 60 lat wieku możesz dostać nieco niższą emeryturę.  

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *